Dobiega końca misja satelity Koronas F

Dobiega końca misja satelity Koronas F

Napisany przez Admin (07/07/04 - 11:15:14)

Po kilku próbach udało się częściowo ożywić satelitę heliofizycznego Koronas F, unieruchomionego od września 2003 roku z powodu awarii systemu zasilania.

     "Przywróciliśmy łączność z komputerem na satelicie, ale nie przekazuje on już danych z polskich przyrządów - spektrometrów Diogenes i Resik. Prowadzimy teraz eksperymenty technologiczne - testy sprawności komputera w czasie przechodzenia satelity przez pasy radiacyjne" - powiedział PAP doc. Janusz Sylwester z Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN.

     Przeznaczony do badania Słońca rosyjski satelita Koronas F, zbudowany i wyposażony aparaturę naukową przy współpracy uczonych z kilku krajów - w tym z Polski, został umieszczony na orbicie 31 lipca 2001 roku. Znajdują się na nim m.in. dwa spektrometry, Resik i Diogenes, wykonane w CBK PAN.

     Resik przeznaczony jest do badania składu chemicznego plazmy słonecznej w czasie rozbłysków, a Diogenes do badania jej właściwości chemicznych.

     "Misja Koronas F - mimo końcowej awarii satelity - była dla nas bardzo udana. Zgodnie z programem naukowym satelita miał pracować tylko 12 miesięcy - tymczasem działał 20 miesięcy, zanim zamilkł we wrześniu 2003 roku. Polskie przyrządy dostarczyły wielu nowych danych o strukturze i składzie chemicznym korony słonecznej oraz o zachodzących w niej procesach" - przypomniał doc Sylwester.

     W czasie prób ożywienia satelity włączył się rosyjski przyrząd Spirt, który obserwował w paśmie ultrafioletu przejście Wenus na tle tarczy słonecznej. Dostarczył on nowych danych o strukturze górnych warstw atmosfery tej planety.

     Polskie przyrządy na satelicie Koronas zarejestrowały ponad milion rentgenowskich widm Słońca oraz ponad 1000 rozbłysków słonecznych. Jest to ogromny materiał badawczy, którego opracowanie - nawet przy współpracy międzynarodowych zespołów heliofizycznych - może zająć całe lata.

     "Dzięki polskim przyrządom stwierdziliśmy obecność chloru w koronie słonecznej i określiliśmy jego obfitość. Wcześniej wykryliśmy obecność potasu. To są ważne odkrycia dotyczące składu korony słonecznej. Wyniki naszych badań przedstawiliśmy już na konferencji Międzynarodowej Unii Astronomicznej w czerwcu w Petersburgu, zaprezentujemy je także na Kongresie COSPAR w lipcu w Paryżu" - zapowiedział doc. Sylwester.