Satelita Demeter będzie śledził trzęsienia Ziemi

Satelita Demeter będzie śledził trzęsienia Ziemi

Napisany przez Admin (11/07/04 - 11:01:58)

Polscy sejsmolodzy z Instytutu Geofizyki PAN uczestniczą we francuskim projekcie kosmicznym Demeter obejmującym satelitarne badania zakłóceń elektromagnetycznych w atmosferze, które mogą się wiązać z trzęsieniami Ziemi.

Wyniesiony na orbitę 29 czerwca francuski satelita Demeter przeznaczony do badania tych zjawisk, po kilkunastodniowym rozruchu, powinien około 15 lipca rozpocząć normalną pracę.

Od wielu lat szuka się skutecznych metod prognozowania trzęsień Ziemi, co pozwoliłoby na ostrzeganie mieszkańców zagrożonych terenów.

Trzęsienia - najgroźniejsze z kataklizmów zagrażających ludzkości - są dotychczas praktycznie nieprzewidywalne.

"Celem projektu Demeter jest skorelowanie zjawisk sejsmicznych zachodzących w głębi Ziemi z zaburzeniami elektromagnetycznymi w jonosferze. Już wcześniej zauważono, że zakłócenia w jonosferze - wahania pola elektrycznego i magnetycznego Ziemi - związane są ze zmianą naprężeń w skorupie ziemskiej" - powiedział PAP sejsmolog z Instytutu Geofizyki PAN prof. Janusz Niewiadomski.

I choć wiadomo, że takie zjawisko istnieje, to jednak nie znamy jego mechanizmu. "Wykryły je przypadkowo podczas innych badań satelity geofizyczne przelatujące nad Alaską w czasie silnego trzęsienia ziemi w 1964 roku" - mówi naukowiec.

Polskie stacje sejsmiczne - wyposażone w nowoczesną aparaturę - rejestrują wstrząsy z całego świata i mogą bardzo precyzyjnie lokalizować miejsca nawet bardzo odległych trzęsień Ziemi. Do badań zostanie wykorzystana także polska stacja sejsmiczna na Spitsbergenie.

Wyniki tych obserwacji będą porównywane z danymi o zakłóceniach elektromagnetycznych dostarczanymi przez satelitę Demeter. W ten sposób będzie można ustalić wzajemną zależność tych zjawisk - czy są jakieś wyraźne sygnały poprzedzające trzęsienia Ziemi.