Misja Mars Express - kolorowe obrazy Phobosa

Misja Mars Express - kolorowe obrazy Phobosa

Napisany przez Admin (19/11/04 - 13:27:49)

High Resolution Stereo Camera (HRSC) znajdująca się na pokładzie europejskiej sondy Mars Express wykonała serię świetnej jakości zdjęć księżyca Marsa o nazwie Phobos - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

W roku 2001 ESA zakomunikowała, że do planów misji Mars Express dołączono badania Phobosa - jednego z dwóch naturalnych księżyców Marsa, którego rozmiary nie przekraczają 22 kilometrów i który krąży tylko niespełna 6000 kilometrów nad powierzchnią planety.

Jest to o tyle ważne, że po misjach Viking i Mars Pathfinder o Czerwonej Planecie dowiedzieliśmy się wielu rzeczy, a o księżycach Marsa - Phobosie i Deimosie wiemy wciąż bardzo niewiele.

Sytuacja ta miała się zmienić w roku 1988, kiedy to głównym celem rosyjskich sond Phobos 1 i Phobos 2 był właśnie księżyc Marsa. Niestety, obie sondy, na skutek awarii i błędów oprogramowania, nie dotarły do celu.

Mars Express właśnie nadrabia te zaległości. Odpowiednia orbita sondy pozwoli jej dokonać w sumie kilkuset zbliżeń do Phobosa na odległość mniejszą niż 3000 kilometrów. Instrumenty pokładowe badają wtedy skład mineralny powierzchni satelity, a przede wszystkim robią zdjęcia dużo lepsze niż te, którymi dysponujemy po misjach Viking.

Ostatnio ESA zaprezentowała serię doskonałej jakości kolorowych zdjęć wykonanych podczas największych zbliżeń przez High Resolution Stereo Camera (HRSC) znajdującą się na pokładzie sondy Mars Express. Podczas wykonywania orbity numer 756 korzystne położenie orbity Phobosa pozwoliło zbliżyć się sondzie na odległość mniejszą niż 200 kilometrów. Uzyskane wtedy obrazy charakteryzują się świetną rozdzielczością siedmiu metrów na piksel.

Astronomowie kierujący misją mają też nadzieję na uzyskanie ważnych informacji na temat powstania Phobosa. Do dzisiaj nie wiemy, czy uformował się on na skutek zderzenia jakiegoś większego ciała z Marsem, czy też jest to przechwycona przez Czerwoną Planetę planetoida.