Marsjański łazik natrafił na meteoryt

Marsjański łazik natrafił na meteoryt

Napisany przez Admin (22/01/05 - 17:02:54)

Marsjański łazik Opportunity, już prawie rok wędrujący po bezdrożach Czerwonej Planety, natrafił na zbudowany z metalu meteoryt. Jest to pierwszy meteoryt odkryty na obcej planecie.

Meteoryt wielkości piłki do koszykówki zbudowany jest z żelaza i niklu. Znajduje się na równinie Meridiani Planum w pobliżu miejsca, gdzie prawie rok temu wylądował amerykański łazik.

Metalową bryłę zauważono już przed tygodniem. Dopiero jednak teraz, kiedy pojazd podjechał do niej na odległość metra, zeskrobał nieco opiłków i zbadał spektroskopem, potwierdzono, że jest to przybysz z kosmosu. Naukowcy głowią się w tej chwili, czy przypadkiem cała równina, po której porusza się łazik, nie jest usiana meteorytami - znajduje się tam bowiem dużo "kocich łbów", które mogą być dobrymi kandydatami na meteoryty.

Dzięki ustaleniu tego, będzie wiadomo, czy marsjański wiatr naniósł piasek na równinę, czy też ją z niego ogołocił. Być może działo się tutaj to samo, co na Antarktydzie, gdzie topniejący lód odsłania ląd upstrzony meteorytami, które uderzały w Ziemię przed milionami lat. Spod cofającego się lodu wyłania się nawet kilkaset meteorytów rocznie.

Marsjański meteoryt nazwano Heat Shield Rock - na cześć osłony termicznej łazika Opportunity, ponieważ spoczywa on w pobliżu miejsca, gdzie osłona spadła, porzucona przez lądujący pojazd.