Mars na Ziemi

Mars na Ziemi

Napisany przez Admin (20/01/04 - 07:37:02)

Na pewnym obszarze chilijskiej pustyni Atacama panują warunki zbliżone do marsjańskich - informuje serwis "EurekAlert".

     Na jednej z najbardziej suchych pustyń na Ziemi można badać ograniczenia związane z utrzymaniem się życia i częściowo wyjaśnić przyczyny niepowodzenia dawnych misji, mających szukać życia na Marsie.

     Ziemia chilijskiej pustyni Atacama jest bardzo sucha i niemal pozbawione życia. Przed napływem wilgotnego powietrza chronią je Andy oraz góry wybrzeża. Wiek pustyni szacuje się na 15 milionów lat. Jest ona 50 razy bardziej sucha niż kalifornijska Dolina Śmierci.

     Obszar podobny do powierzchni Marsa odkrył w Chile zespół naukowców z Uniwersytetu Stanowego Luizjany, NASA, Universidad Nacional Autonoma de Mexico i innych organizacji badawczych. Jest to najbardziej wysuszona część Atacamy. W ostatnich czterech latach tamtejsza stacja odnotowała zaledwie jeden minimalny opad. Prawdopodobnie pada tam średnio raz na 10 lat.

     "Normalnie, biorąc próbkę gleb z jakiegokolwiek środowiska i umieszczając ją na pożywce, w kilka dni mam kolonie bakteryjne. Jednak w przypadku gleb wziętych z pewnych rejonów środka pustyni Atacama, nie pojawiły się żadne kolonie bakteryjne albo było ich niewiele - nawet po 20 dniach inkubacji" - podkreśla Fred A. Rainey z LSU.

     Zorganizowana przez NASA w latach 70. marsjańska misja Viking nie odkrył w marsjańskiej glebie życia. Analizy jałowych gleb Atacamy wykazały, ze znajduje się tam tak mało materii organicznej, że urządzenia Vikinga nie byłby jej zdolne wykryć.

     "Gdyby zamiast na Marsie Viking wylądował w najbardziej suchej części Atacamy, i tam prowadził swoje badani, nic by z nich nie wyszło" - uważa kierownik pustynnej ekspedycji, Chris McKay z NASA Ames Research Center w Kalifornii.

     Według naukowców, Atacama może służyć jako poligon do testowania instrumentów i eksperymentów zaprojektowanych w celu znalezienia życia na Marsie.