Kometa spowodowała katastrofę w VI wieku

Kometa spowodowała katastrofę w VI wieku

Napisany przez Admin (11/02/04 - 08:11:44)

Globalne ochłodzenie, które odnotowano w połowie VI wieku n.e., było spowodowane zderzeniem Ziemi z 0.5- kilometrową kometą, która eksplodowała w górnych warstwach atmosfery - informuje lutowy numer czasopisma "Astonomy and Geophysics".

W połowie VI wieku naszej ery światem wstrząsnęły tragiczne wydarzenia. Epidemie i głód pojawiły się w całej Europie, tak że okres ten do dzisiaj nazywany jest Ciemną Epoką.

Wyjaśnieniem tej zagadki zajęli się młodzi naukowcy ze School of Physics and Astronomy z Cardiff University w Wielkiej Brytanii. Dwoje studentów: Emma Rigby i Mel Symonds kierowanych przez dr Derek Ward-Thompson analizowało rozkład słojów starych drzew i zmiany ich grubości w V, VI i VII wieku. Wyniki swoje opublikowali oni w lutowym numerze czasopisma Royal Astronomical Society o nazwie "Astronomy and Geophysics".

Wynika z nich, że w latach 536-540 na całej kuli ziemskiej odnotowano bardzo mroźne zimy, wskazując na efekt tak zwanej zimy nuklearnej. Astronomowie sugerują, że przyczyną tego gwałtownego ochłodzenia klimatu było zderzenie Ziemi z niewielką kometą.

Kometa lub jej fragment o średnicy 500 metrów miał wejść z dużą prędkością w górne warstwy atmosfery, wygenerować przed sobą ogromne ciśnienie, które spowodowało silną eksplozję. Drobne szczątki komety zostały rozrzucone po całej atmosferze znacznie zmniejszając jej przejrzystość, blokując tym samym dopływ światła słonecznego do powierzchni Ziemi i jej globalne ochłodzenie.

To, co jest najważniejsze w pracy naukowców z Cardiff, to uświadomienie nam, że nawet ciało o rozmiarach 500 metrów może spowodować katastrofę na skalę globalną. Dotychczas uważano bowiem, że dopiero zderzenia z ciałami większymi od jednego kilometra mogą spowodować globalne zmiany klimatu.