Astronomiczne atrakcje marcowego nieba

Astronomiczne atrakcje marcowego nieba

Napisany przez Admin (01/03/04 - 13:45:41)

Najciekawszymi obiektami do obserwacji w marcu będą planety Wenus, Jowisz i Saturn.

W marcu dnia wciąż przybywa. Na samym początku miesiąca Słońce w Warszawie wschodzi o 6:22, a zachodzi o 17:16. Dnia 31 marca wschód naszej dziennej gwiazdy możemy obserwować o 6:12 (już po zmianie czasu na letni), a zachód o 19:09.

W punkcie równonocy wiosennej, zwanym też punktem Barana, Słońce znajdzie się 20 marca o godzinie 7:50. Rozpocznie się tym samym astronomiczna wiosna.

Kolejność faz Księżyca w marcu jest następująca: pełnia 7 III o godz. 00:14, ostatnia kwadra 13 III o godz. 22:01, nów 20 III o godz. 23:41 i pierwsza kwadra 29 III o godz. 01:48. Najbliżej Ziemi nasz naturalny satelita znajdzie się 12 marca o godzinie 4:58, a najdalej 27 marca o 8:01.

W drugiej połowie miesiąca można pokusić się o obserwacje Merkurego. Świeci on tuż po zachodzie Słońca, nisko nad zachodnim horyzontem.

Przez cały marzec mamy dobre warunki do podziwiania Wenus. Jest ona bardzo jasnym obiektem (trzecim pod względem jasności po Słońcu i Księżycu) i widać ją wieczorem około 30 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.

Około 10 stopni powyżej Wenus widać czerwonawego Marsa. Jest już on kilkakrotnie słabszy od najjaśniejszych gwiazd na niebie.

Nadal panują doskonałe warunki do podziwiania Jowisza i Saturna. Ten pierwszy świeci jasno w gwiazdozbiorze Lwa, a drugi w Bliźniętach. Ich duże średnice kątowe zachęcają do skierowania na nie teleskopów amatorskich. Nawet niewielkim instrumentem o obiektywie 6-10 cm jesteśmy w stanie zobaczyć wiele ciekawych szczegółów, takich jak księżyce, pasy na powierzchni czy pierścienie Saturna wraz z przerwą Cassiniego.

Uran i Neptun są w marcu niewidoczne, a do podziwiania Plutona trzeba dysponować sporym teleskopem.

W marcu możemy też podziwiać największą planetoidę z pasa głównego - Ceres. Do jej obserwacji wystarcza zwykła lornetka i dokładna mapka gwiazdozbioru Bliźniąt, w którym obiekt obecnie przebywa.

W marcu nie jest aktywny żaden duży rój meteorów. Oprócz zjawisk sporadycznych możemy podziwiać więc tylko niewielką aktywność roju Virginidów, a w pierwszej połowie miesiąca meteory z roju Delta Leonidów.