Promieniowanie słoneczne ściąga planetoidy

Promieniowanie słoneczne ściąga planetoidy

Napisany przez Admin (25/03/04 - 13:30:46)

Planetoidy o orbitach bliskich orbicie Ziemi przywędrowały do nas z głównego pasa dzięki ogrzewaniu ich powierzchni promieniami Słońca - informuje najnowszy numer czasopisma "Nature".

Jedną z niegrawitacyjnych sił działających na ciała w Układzie Słonecznym jest efekt Yarkovskiego. Zgodnie z przewidywaniami teoretycznymi, światło słoneczne zaabsorbowane przez meteoroid lub planetoidę jest wyświecane później w podczerwieni.

Już w roku 1900 rosyjski inżynier I.O. Yarkovski opisał szczegółowo to zjawisko. Zauważył on bowiem, że w przypadku rotującej planety czy planetoidy jej wieczorna strona ma najwyższą temperaturę. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem ta część powierzchni miała całą dobę na to, aby zbierać promieniowanie Słońca.

Wieczorem, gdy Słońce przestaje ją już oświetlać, a jej temperatura jest najwyższa, najintensywniej oddaje ona zebrane w ciągu całego dnia promieniowanie. Ponieważ fotony oddawane w tym procesie niosą ze sobą pęd, pojawia się siła działająca w kierunku przeciwnym do uciekających fotonów. W zależności od tego, czy planetoida rotuje zgodnie z ruchem wskazówek zegara czy przeciwnie, efekt Yarkovskiego może w rożny sposób zmienić półoś jej orbity.

W najnowszym numerze czasopisma "Nature" A. La Spina i P. Paolicchi z Universita di Pisca oraz A. Kryszczyńska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i P. Pravec z Instytutu Astronomicznego w Ondrzejowie w Czechach publikują pracę poświęconą wpływowi efektu Yarkovskiego na planetoidy o orbitach bliskich orbicie Ziemi.

W pracy przeanalizowano rotację 21 bliskich planetoid, które przywędrowały do nas z głównego pasa planetoid rozciągającego się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Okazało się, że aż 14 z nich rotuje w kierunku przeciwnym niż nasza Ziemia.

Gdyby przyczyną wyrzucenia tych planetoid z głównego pasa były zderzenia, statystycznie rzecz ujmując, liczby planetoid rotujących tak jak Ziemia i w przeciwnym kierunku powinny być takie same. W obecnym przypadku aż 67 proc. planetoid rotuje w kierunku przeciwnym do kierunku rotacji naszej planety.

Zgadza się to doskonale z przewidywaniami odnośnie działania efektu Yarkovskiego. W przypadku planetoid rotujących przeciwnie do kierunku rotacji Ziemi, siła związana z tym efektem zacieśnia ich orbity i powoduje ich powolny ruch w stronę Słońca.

Badania te wskazują więc, że jednym z ważnych źródeł planetoid bliskich Ziemi może być właśnie efekt Yarkovskiego.