Gdzie są największe fale w Układzie Słonecznym

Gdzie są największe fale w Układzie Słonecznym

Napisany przez Admin (01/04/04 - 18:55:56)

Jeśli na Tytanie, największym księżycu Saturna, rozpościerają się morza, to tamtejsze fale są siedem razy wyższe niż na Ziemi.

Morza w okolicach Saturna w niczym nie przypominają ziemskich. Fale muszą być tam znacznie wyższe, oddalone jedna od drugiej o ponad 100 m i poruszające się w ślimaczym tempie, kilka razy wolniej niż na Ziemi. I nic dziwnego, bo ciążenie na Tytanie jest sześć razy mniejsze niż na Ziemi, temperatura wynosi 180 st. C poniżej zera, a tamtejsze morza zamiast wody wypełnia mieszanina płynnych węglowodorów (etanu i metanu) oraz azotu - opowiadali brytyjscy naukowcy na spotkaniu Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego w Milton Keynes. Ich wystąpienie potraktowano jak pierwszy wkład do "pozaziemskiej oceanografii".

To wszystko jednak są tylko przypuszczenia, bo samej powierzchni tego dużego księżyca na razie nikomu nie udało się dojrzeć. Skrywa ją oliwkowobrunatny smog, który dotąd udało się przeszyć tylko falami radiowymi oraz podczerwonymi. Wciąż jednak nie ma pewności, czy odbiły się one od skalistej, lodowej, bagnistej, czy też płynnej powierzchni. Zdaniem naukowców Tytan ze swą gęstą azotowo-metanową atmosferą przypomina młodą Ziemię.

Jak jest naprawdę, przekonamy się 14 stycznia przyszłego roku, kiedy na Tytanie wyląduje próbnik Huygens, kształtem przypominający duży 300-kg prodiż. Opadnie na spadochronie, przesyłając zdjęcia i wrażenia ze swej podróży na Ziemię. - Nie konstruowaliśmy go specjalnie do pływania - powiedział nam prof. John Zarnecki z brytyjskiego Open University. - Jest jednak hermetycznie zamknięty, jeśli więc wpadnie do morza, to przez około 20 minut powinien utrzymać się powierzchni.

Prof. Zarnecki jest szefem jednego z eksperymentów, które ma wykonać Huygens. Biorą w nim udział także Polacy. Nasze Centrum Badań Kosmicznych PAN wykonało czujnik, który będzie mierzył własności cieplne atmosfery oraz hipotetycznego morza.