Bieguny zamienią się miejscami

Bieguny zamienią się miejscami

Napisany przez Admin (08/04/04 - 10:56:26)

Za średnio 7 tys. lat bieguny magnetyczne Ziemi prawdopodobnie zamienią się miejscami - pisze "Gazeta Wyborcza", powołując się na publikację w czwartkowym wydaniu "Nature".

Według periodyku na Ziemi pojawi się od czterech do ośmiu biegunów magnetycznych, pole osłabnie, a zorze rozbłysną nad Tybetem i Afryką. Ziemskie pole magnetyczne coraz szybciej słabnie, jak wskazują satelitarne pomiary z ostatnich lat.

Od XIX wieku siła ziemskiego magnesu zmalała o 10%. Gdyby to tempo się utrzymało, mniej więcej za tysiąc, dwa tysiące lat, Ziemia całkiem straciłaby swoją magnetyczną otoczkę. Stanowi ona pierwszą linię obrony, która zabezpiecza naszą planetę przed bombardowaniem wiatru słonecznego i naładowanych cząstek kosmicznego promieniowania.

Prawdopodobnie zbliża się też moment, w którym nastąpi zamiana biegunów magnetycznych. Biegun południowy przeskoczy na miejsce bieguna północnego i na odwrót. Scenariusz takiej zamiany miejsc, która w przeszłości następowała już wielokrotnie, kreśli w dzisiejszym "Nature" Bradford Clement z Florida International University.

Uczony odczytał przebieg czterech ostatnich dramatycznych magnetycznych zawirowań na Ziemi z podmorskich odwiertów. Dokładny zapis tkwi w skałach wulkanicznych. Kiedy lawa wydobywa się na powierzchnię, magnesuje się pod wpływem ziemskiego pola. W zastygłej skale bazaltowej kierunek i siła tego namagnesowania na całe wieki ulegają zamrożeniu.

Połacie takich skał są niczym taśma magnetofonowa z zapisem sięgającym już ponad 100 mln lat wstecz. Stąd wiadomo, że przeskoki biegunów następowały bardzo nieregularnie. Ostatnio bieguny zamieniały się miejscami średnio co 200-300 tys. lat, ale od ostatniego razu minęło już 780 tys. lat.

Może więc już przyszedł czas na zamianę, zwłaszcza że każdy taki okres był poprzedzony słabnięciem pola magnetycznego. Zdania geofizyków są podzielone.