Double Star w projekcie Cluster

Double Star w projekcie Cluster

Napisany przez Admin (05/05/04 - 00:11:39)

Dwa satelity geofizyczne Double Star dołączyły do dotychczas pracujących na orbicie czterech satelitów w ramach europejskiego projektu Cluster, obejmującego badania ziemskiej magnetosfery i jej oddziaływania z wiatrem słonecznym - poinformował PAP dr Jan Błęcki z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

     Polscy uczeni biorący udział w projekcie opracowują dane z obserwacji i pomiarów satelitarnych.

     "Projekt Cluster II realizowany od 2000 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną - ESA obejmuje badania przy pomocy satelitów tzw. pogody kosmicznej, czyli wpływu wiatru słonecznego na ziemską jonosferę i magnetosferę. Wiatr słoneczny to strumień cząstek o wysokiej energii wyrzucanych w przestrzeń kosmiczną ze Słońca. Osłonę przed wiatrem słonecznym stanowi ziemskie pole magnetyczne. Jednoczesne obserwacje z kilku satelitów umożliwiają uzyskanie trójwymiarowego modelu przestrzeni wokółziemskiej, co pozwala na lepsze poznanie zachodzących tam zjawisk" - wyjaśnia dr Jan Błęcki, który kieruje polskimi badaniami w projekcie Cluster.

     Satelity Cluster dostarczyły już wiele danych dotyczących struktury ziemskiej magnetosfery. Szczególnie cenne były badania w październiku i listopadzie 2003 roku, kiedy występowały zaburzenia na Słońcu. Silny wiatr słoneczny oddziałując na ziemską magnetosferę spowodował m.in. intensywne zorze polarne - widoczne także w Polsce.

     "Ostatnio dzięki projektowi Cluster uzyskano nowe dane o falach niskiej częstotliwości występujących w tzw. kaspie polarnym - w strefie wokółbiegunowej, gdzie pole magnetyczne Ziemi tworzy rodzaj lejka, przez który cząstki wiatru słonecznego wdzierają się w głąb magnetosfery. Projekt Cluster wzmocniony o dwa dodatkowe satelity - razem sześć - zwiększy swoje możliwości badawcze. Spodziewamy się więcej danych i przygotowujemy się do ich opracowywania" - powiedział dr Błęcki.

     Projekt Cluster II jest częścią dużego międzynarodowego programu Badania Związków Ziemia-Słońce w którym wykorzystywane są satelity europejskie, amerykańskie, japońskie i - od niedawna - chińskie. Cluster II jest ulepszonym powtórzeniem nieudanego eksperymentu z 1996 roku, kiedy rakieta Ariane 5 mająca wynieść na orbitę cztery satelity Cluster, eksplodowała przy starcie.