Nowa, gorąca planeta w gwiazdozbiorze Kila

Nowa, gorąca planeta w gwiazdozbiorze Kila

Napisany przez Admin (12/05/04 - 10:12:18)

Piekielnie gorącą planetę odkryła w gwiazdozbiorze Kila grupa astrofizyków pod kierunkiem dr Macieja Konackiego z California Institute of Technology.

Jest rozmiaru Jowisza i krąży tak blisko swej macierzystej gwiazdy, że pełny obieg wokół niej trwa ledwie 34 godzin. Tak krótki (niespełna półtora dnia) jest więc jej cały rok. - Kompletne wariactwo... - komentuje dr Konacki, gdyż dotąd niemożliwe wydawało się istnienie takich egzotycznych planet, które niemal ocierają się o swoją gwiazdę, są wielkie jak Jowisz i rozgrzane do temperatury około dwóch tysięcy stopni. Nie mają one więc chmur z metanu czy amoniaku, jak w atmosferze naszego Jowisza, choć mogą tworzyć się tam obłoki ze skroplonego tlenku glinu lub żelaza. - Prognoza pogody mogłaby wyglądać tak: niebo będzie dziś w większości bezchmurne z przelotnymi opadami ciekłego żelaza, radzimy nie wychodzić z domu - żartuje dr Konacki.

Z niedowierzaniem przyjęto w zeszłym roku informację o pierwszym takim "piekielnym jowiszu" (również znalezionym przez Macieja Konackiego i współpracowników). A teraz okazuje się, że nie jest on wcale dziwacznym wyjątkiem. Wpadliśmy na trop nowej, niezwykle interesującej klasy supergorących planet - piszą astrofizycy w pracy właśnie przesłanej do "Astrophysical Journal Letters". Co więcej, inna szwajcarsko-francuska grupa astronomów dokładnie w tym samym czasie wykryła jeszcze jednego, trzeciego z kolei piekielnego olbrzyma.

Wszystkie te odkrycia zostały dokonane dzięki obserwacjom polskiego zespołu OGLE z Obserwatorium Uniwersytetu Warszawskiego, który monitoruje maleńkie zmiany jasności milionów gwiazd. Jeśli blask gwiazdy okresowo maleje, to może oznaczać, że wokół krąży planeta i od czasu do czasu przesłania gwiazdę. W ciągu ostatnich lat OGLE wytypował w ten sposób ponad sto obiektów - kandydatów na planety. Na razie w już trzech przypadkach okazało się, że to rzeczywiście są planety. I to piekielne.

Szczegóły:
•  http://www.gps.caltech.edu/~maciej/TR-113/OGLE-TR-113b.html
•  http://www.eso.org/outreach/press-rel/pr-2004/pr-11-04.html