"Cykl słoneczny" u innej gwiazdy

"Cykl słoneczny" u innej gwiazdy

Napisany przez Admin (16/05/04 - 01:44:14)

Obserwacje wykonane przez satelitę XXM- Newton pozwoliły na wykrycie wyraźnych i cyklicznych zmian emisji rentgenowskiej u gwiazdy podobnej do Słońca - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Od wielu lat astronomowie zastanawiali się, czy 11-letni cykl aktywności słonecznej przejawiający się między innymi zmiennym natężeniem emisji promieniowania rentgenowskiego, jest charakterystyczny tylko dla naszego Słońca, czy też obserwuje się go także u innych gwiazd.

Najnowsze obserwacje wykonane przez satelitę rentgenowskiego ESA o nazwie XXM-Newton przynoszą pierwsze dowody na to, że inne gwiazdy podobne do Słońca pokazują podobne zachowanie.

W przypadku naszej dziennej gwiazdy emisja rentgenowska w trakcie cyklu może różnić się o czynnik 100. Jest ona najsilniejsza wtedy, gdy na tarczy Słońca obserwujemy najwięcej plam słonecznych.

Grupa astronomów kierowana przez Fabio Favata z ESA European Space Research and Technology Centre w Holandii, używając satelity XXM-Newton, monitorowała zmienność kilku gwiazd podobnych do Słońca. Obserwacje te rozpoczęły się w roku 2000 wraz z wyniesieniem sondy na orbitę.

Jedna z gwiazd objęta programem obserwacji - HD81809 - leżąca w odległości 90 lat świetlnych od nas i świecąca w gwiazdozbiorze Hydry - okazała się niezmiernie ciekawa. Jej jasność w dziedzinie rentgenowskiej zmieniła się o czynnik 10 w przeciągu ostatnich 2,5 roku, osiągając wyraźne maksimum w połowie roku 2002.

Chociaż nie objęto jeszcze obserwacjami pełnego cyklu zmienności HD81809, widać jednak, że jest to zachowanie zupełnie analogiczne do tego, które obserwujemy u naszego Słońca.

Ponieważ aktywność Słońca ma zasadniczy wpływ na naszą planetę i jej środowisko, poznanie takich cyklów aktywności u innych gwiazd pozwoli nam odpowiedzieć na wiele pytań związanych z zależnością powstawania życia na potencjalnych skalistych planetach krążących wokół innych gwiazd podobnych do Słońca.