"Pierwsze światło" Alice

"Pierwsze światło" Alice

Napisany przez Admin (19/05/04 - 10:55:31)

Spektrometr Alice umieszczony na pokładzie sondy Rosetta przeszedł pomyślnie pierwsze testy w przestrzeni kosmicznej - poinformowała ESA.

Sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o nazwie Rosetta leci obecnie w kierunku głównego celu swojej misji - komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. W roku 2014 ma ona osiąść na jej powierzchni i zbadać jądro, między innymi przy pomocy skonstruowanego w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie młoteczka MUPUS. W międzyczasie sonda zbada atmosferę Marsa zbliżając się do niego w 2007 roku, a potem przeleci blisko dwóch niewielkich planetoid.

Jednym z instrumentów zainstalowanych na pokładzie sondy jest spektrometr ultrafioletowy Alice zbudowany przez NASA. Alice waży tylko 4 kilogramy i ma czułość około 1000 razy większą niż podobne instrumenty tego typu wysyłane w dotychczasowych misjach kosmicznych. Zużywa przy tym tylko 3 waty mocy! Bliźniaczy instrument zostanie także umieszczony na pokładzie sondy New Horizons, która w styczniu 2006 roku poleci w kierunku Plutona.

Spektrometr Alice przeszedł niedawno pierwsze testy w przestrzeni kosmicznej. W momencie uzyskania "pierwszego światła" Rosetta znajdowała się już 20 milionów kilometrów od Ziemi, więc wszystkie polecenia wysyłano drogą radiową. Ze względu na tą odległość impulsy wysyłane z Ziemi dochodziły do sondy z jednominutowym opóźnieniem.

Pierwszym celem Alice była jasna kometa C/2002 T7 (LINEAR). Alice zarejestrował jej wyraźną i rozległą wodorową otoczkę. Wszystkie operacje zostały wykonane pomyślnie, a instrument działał bez najmniejszych problemów.

Gdy Rosetta wejdzie na orbitę okołokometarną, Alice spędzi w sumie kilkaset dni na analizowaniu składu chemicznego otoczki komety, wykonywaniu mapy chemicznej powierzchni jądra i badaniu niewielkich ziaren pyłu uwalnianych z komety.