Wtorek, 6 Czerwiec 2023 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


70. rocznica urodzin Jurija Gagarina
: 09/03/04 - 10:08:17 przez Admin
 
70 lat temu urodził się Jurij Gagarin - pierwszy kosmonauta, który 12 kwietnia 1961 roku w ciągu 108 minut okrążył Ziemię na statku "Wostok".

Jurij Gagarin przyszedł na świat 9 marca 1934 r. we wsi Kłuszyno w pobliżu miasta Gżatsk (obecnie Gagarin) na Smoleńszczyźnie, około 150 km na zachód od Moskwy. Po wojnie Jurij uczył się w Gżacku, a od roku 1950 w Lubiercach pod Moskwą w szkole przemysłowej na kierunku odlewniczym. Potem przeniósł się do technikum w Saratowie, gdzie w 1955 roku uzyskał dyplom technika-odlewnika.

W Saratowie należał do lokalnego aeroklubu i zdobył po przeszkoleniu uprawnienia pilota samolotu sportowego. Po ukończeniu technikum przyjęto go do wojskowej szkoły lotniczej w Orenburgu. Zaraz po promocji oficerskiej jesienią 1957 roku zgłosił się ochotniczo do służby w jednostce myśliwców w Murmańsku. Wiosną 1958 roku Gagarinowi i jego żonie Walentynie, z zawodu pielęgniarce, urodziła się pierwsza córka Lena.

Pod koniec 1959 roku Gagarin znalazł się w grupie pilotów, objętych selekcją do pierwszego zespołu radzieckich kosmonautów. 9 marca 1960 roku, dokładnie w 26. urodziny, powołano go w skład 20-osobowej grupy, która podjęła kosmiczny trening. Zaraz potem wstąpił do KPZR.

6 marca 1961 roku Gagarinom urodziła się druga córka Gala. Wkrótce potem Jurij powiadomił żonę, że wyznaczono go do pierwszego załogowego lotu w kosmos.

"Wostok" wystartował 12 kwietnia 1961 r. o godz. 9.06 czasu moskiewskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Był to najkrótszy w dziejach lot na orbitę okołoziemską, z zaledwie jednym okrążeniem naszej planety. W godzinę i 48 minut po starcie Gagarin wylądował bezpiecznie w pobliżu Saratowa. W tym momencie jego sława zdążyła już obiec świat.

Lot Gagarina, który o ponad 10 miesięcy wyprzedził misję Johna Glenna, pierwszego Amerykanina na wokółziemskiej orbicie, był dla Związku Radzieckiego prawdziwym triumfem propagandowym. Powracającego do Moskwy kosmonautę witał na lotnisku osobiście ówczesny przywódca ZSRR Nikita Chruszczow, a na Placu Czerwonym zorganizowano z tej okazji sześciogodzinną defiladę. Potem Gagarin odbył wiele zagranicznych podróży, podczas których promował ZSRR.

Nigdy już nie miał powrócić w kosmos. 27 marca 1968 roku, w wieku zaledwie 34 lat, zginął w katastrofie lotniczej niedaleko Gwiezdnego Miasteczka pod Moskwą. Wraz z nim śmierć poniósł drugi pilot treningowego myśliwca MiG-15, płk Władimir Sieriegin. Prochy pierwszego kosmonauty spoczęły pod murem kremlowskim.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.