Wtorek, 6 Czerwiec 2023 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Stare galaktyki w młodym Wszechświecie
: 08/07/04 - 11:16:58 przez Admin
 
Dwa artykuły, opublikowane w dzisiejszym Nature, dowodzą, że galaktyki we wczesnym Wszechświecie dojrzewały znacznie szybciej, niż sądzono dotychczas.  

Chociaż o okolicznościach powstania i wczesnego rozwoju naszego Wszechświata wiemy już - jak się wydaje - całkiem sporo, to jednak okoliczności powstania i dojrzewania galaktyk - kosmicznych "domów", w których rodzą się gwiazdy i powstają planety - wciąż owiane są tajemnicą. Teoretycy sądzą, że ewolucja struktur Wszechświata rozpoczęła się od niewielkich zagęszczeń rozmieszczonej początkowo dość równomiernie materii. Zagęszczenia te z czasem rosły i zlewały się ze sobą, dając początek coraz większym i potężniejszym galaktykom.  

Tymczasem jednak nowe obserwacje dostarczają coraz więcej dowodów na to, że już w bardzo wczesnym okresie istnienia Wszechświata istniały w nim galaktyki zadziwiająco dojrzałe. W dzisiejszym numerze Nature pojawiły się dwa artykuły, opisujące niespodziewanie duże i jasne galaktyki w bardzo dawnym Wszechświecie. Włoscy astronomowie, kierowany przez Andreę Cimattiego z Obserwatorium Astrofizycznego di Arcetri we Florecji, korzystając z należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) wielkiego teleskopu VLT, odkryli cztery galaktyki, kilkakrotnie masywniejsze od naszej rodzinnej Drogi Mlecznej. Ich światło wędrowało w naszym kierunku 10 mld lat. Ale już 10 mld lat temu galaktyki te były "stare". Zawarte w nich gwiazdy powstały znacznie wcześniej, a same galaktyki musiały być w pełni ukształtowane już jakieś 12 mld lat temu. Oznacza to, że osiągnęły pełną dojrzałość, kiedy Wszechświat liczył sobie niecałe 2 mld lat. Już wtedy były duże i masywne nawet jak na standardy dzisiejszego Wszechświata, w którym nasza Galaktyka nie należy do ułomków.  

Z kolei astronomowie, pracujący nad powstającym właśnie katalogiem GDDS (skrót od Gemini Deep Deep Survey, czyli Bardzo Głęboki Przegląd Nieba Gemini), znaleźli 300 galaktyk, istniejących w okresie, rozciągającym się od 8 do 11 mld lat temu, a nazwanym przez kosmologów Pustynią Przesunięć ku Czerwieni (ang. Redshift Desert). Pustynia nosi tę nazwę, ponieważ znamy bardzo mało galaktyk na niej leżących. Nie należy wysnuwać z tego wniosku, że ich tam nie ma. Sęk w tym, że znajdowanie galaktyk leżących akurat w tym obszarze i mierzenie ich odległości jest wyjątkowo trudne ze względów technicznych. Astronomom z GDDS, dzięki zastosowaniu nowatorskich metod pomiaru, udała się trudna sztuka: upolowanie 300 galaktyk z Pustyni. Galaktyk, które sprawiły niespodziankę: jest wśród nich znacznie więcej dużych, dojrzałych obiektów, niż się spodziewano.  

Oba opublikowane w dzisiejszym Nature artykuły dowodzą, że o ewolucji galaktyk i struktur Wszechświata, w którym mieszkamy, wiemy jeszcze niewiele. Teoretycy będą musieli zastanowić się, jak przekonująco wyjaśnić szybkie "dojrzewanie" dużej ilość galaktyk w młodym Wszechświecie.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.