Wtorek, 6 Czerwiec 2023 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Kolejna planeta pozasłoneczna
: 14/07/04 - 10:09:43 przez Admin
 
11-metrowy teleskop HET odkrył swoją pierwszą planetę pozasłoneczną - informuje notka prasowa McDonald Observatory.

Znajdujący się w Teksasie Teleskop Hobby-Eberly (HET) ma średnicę zwierciadła prawie 11 metrów, ale kosztował tylko kilkanaście milionów dolarów. Jest to koszt ponad 10 razy mniejszy niż koszt innych 10-metrowych gigantów takich jak np. teleskopy Kecka na Hawajach.

Oszczędność taką udało się uzyskać stosując pewne ograniczenia w ruchu całego instrumentu, a przez to oszczędzając na koszcie ogromnych montaży i mechanizmów sterujących ruchem. Teleskop może bowiem obracać się tylko w płaszczyźnie horyzontalnej, natomiast celuje cały czas w miejsce o ustalonej wysokości nad horyzontem. Obserwacje nim są możliwe dzięki ruchomemu zwierciadłu wtórnemu. Przez to, danej nocy, wybrany do obserwacji obiekt można obserwować nie dłużej niż dwie godziny.

Bliźniak teleskopu HET, o nazwie SALT, jest już na ukończeniu i znajduje się w obserwatorium w RPA. Dziesięć procent kosztów budowy teleskopu SALT pokryła Polska. Od 2005 roku Polscy astronomowie będą mieli możliwość wykorzystywania go przez ponad 30 nocy w roku.

Jak donoszą Bill Cochran, Michael Endl i Barbara McArthur z McDonald Observatory, w pracy opublikowanej w najnowszym numerze "Astrophysical Journal Letters", teleskopy klasy HET i SALT świetnie nadają się do wykrywania planet pozasłonecznych metodą spektroskopową, polegającą na mierzeniu nieznacznych zmian położeń linii widmowych gwiazdy.

Obserwacje astronomów z McDonald Observatory pokazały wyraźnie, że wokół gwiazdy HD 37605 krąży planeta o masie 2.84 raza większej od masy Jowisza. Okres obiegu tej planety wynosi 54.23 dni, a sama orbita jest jedną z najbardziej wydłużonych orbit planetarnych, jakie znamy.

Ciąg obserwacji zajął astronomom niespełna 100 dni, czyli mniej niż dwa okresy obiegu planety. Duża dokładność pomiarów spektroskopowych pozwoliła na śledzenie zmian prędkości gwiazdy w przestrzeni - spowodowanych przyciąganiem planety - z dokładnością do 3 m/s. Dzięki temu nie trzeba było dużej ilości bardzo długich ciągów danych, żeby dobrze wyznaczyć wszystkie parametry układu.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.