Środa, 24 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Tajemnica znikającej mgławicy
: 22/07/04 - 10:09:45 przez Admin
 
Odkryta w tym roku przez amerykanskiego astronoma-amatora mgławica może pomóc w wyjaśnieniu sekretów młodości naszego Slońca.  

23 stycznia tego roku amerykanski astronom-amator, Jay McNeil, skierował swój niewielki amatorski teleskop na jeden z często obserwowanych obiektów w gwiazdozbiorze Oriona - rozświetloną przez kilka młodych błękitnych gwiazd mgławicę M78. Po wywołaniu zrobionych podczas obserwacji zdjęć dostrzegł niedaleko M78 mglisty jasny obiekt, którego nie było na dotychczasowych mapach nieba. Obiekt ów okazał się nieznaną dotąd mgławicą, którą na cześć odkrywcy nazwano mgławicą McNeila. Dalsze badania wykazały, że to niewidoczna wcześniej młoda gwiazda rozbłysła nagle, rozświetlając otaczającą ją chmurę pyłu i gazu. Porównanie z wcześniejszymi zdjęciami tej okolicy wykazało, że w listopadzie zeszłego roku mgławica jeszcze nie była widoczna. Nie ma jej na zdjęciach z lat dziewięćdziesiątych i pięćdziesiątych. Na krótko za to rozbłysła połowie lat sześćdziesiątych - tylko wtedy nikt nie zwrócił na nią specjalnej uwagi.  

W dzisiejszym numerze Nature Joel Kastner z Instytutu Technologii w Rochester (NY) i jego koledzy opisują najnowsze badania tajemniczej mgławicy McNeila. Obserwacje wykazały, że podczas ostatniego błysku gwiazda w paśmie rentgenowskim pojaśniała co najmniej 50 razy. Znacznie zwiększyła także jasność w świetle widzialnym i podczerwonym, dzięki czemu została odkryta. Jednak w następnych miesiącach po odkryciu jej jasność ciągle słabła. Co spowodowało wybuch? Uczeni przypuszczają, że gwiazda gwałtownie połknęła dużą ilość materii z otaczającego ją dysku.  

Młodziutka gwiazda, ochrzczona tymczasowo mianem V1647 Ori, ma niespełna milion lat i masą zbliżona jest do naszego Słońca. Uczeni przypuszczają, że Słońce w czasach swojej młodości przechodziło podobne wybuchy, kiedy pochłaniało materię z okrążającego je protoplanetarnego dysku. Być może analiza zjawisk, zachodzących wokół V1647 Ori, pozwoli lepiej poznać procesy, zachodzące wokół gwiazd, przypominających młode Słońce z czasów, kiedy jeszcze nie uformowały się wokół niego planety. Niestety, tajemnicza gwiazda z gwiazdozbioru Oriona pod koniec marca znikła za tarczą śłoneczną - dalsze obserwacje będą możliwe dopiero w październiku. Astronomowie niecierpliwie czekają na jej powtórne pojawienie.  

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.