Sobota, 15 Czerwiec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Mikrokwazar "wykopany" z gromady
: 01/08/04 - 13:37:09 przez Admin
 
Mikrokwazar LSI +61 303 został wyrzucony ze swojej gromady macierzystej przez wybuch supernowej - informuje najnowszy numer czasopisma "Astronomy & Astrophysics".

Mikrokwazary to układy podwójne, składające się z gwiazdy neutronowej lub czarnej dziury i zwykłej gwiazdy, masywniejszej od naszego Słońca. Gęsty składnik rozciąga zwykłą gwiazdę i pożera z niej materię, która przed pochłonięciem tworzy dysk akrecyjny. Dysk ten jest rozgrzany do tak ogromnej temperatury, że większość swojej energii emituje w promieniach rentgena i często wyrzuca wąskie strugi materii, które potrafią podróżować z prędkościami bliskimi prędkości światła.

Astronomowie: Felix Mirabal z Institute for Astronomy and Space Physics of Argentina, Irapuan Rodrigues z Federal University of Rio Grande do Sul w Brazylii oraz Qingzhong Liu z Purple Mountain Observatory w Nanjing w Chinach, przeanalizowali ostatnie obrazy mikrokwazara LSI +61 303, uzyskane przy pomocy sieci radioteleskopów Very Long Baseline Array (VLBA) oraz kilku mniejszych instrumentów. Wyniki tych obserwacji zostały opublikowane w najnowszym numerze czasopisma "Astronomy & Astrophysics".

Okazało się, że mikrokwazar pędzi w przestrzeni kosmicznej z prędkością 27 kilometrów na sekundę, oddalając się od gromady IC 1805. Ponieważ zarówno gromada, jak i LSI +61 303, znajdują się w podobnej odległości od Ziemi - wynoszącej 7500 lat świetlnych - jego obecny ruch wskazuje na to, że 1.7 miliona lat temu mikrokwazar był członkiem gromady.

Jak dotychczas, znamy wiele pojedynczych gwiazd neutronowych, przemierzających z dużą prędkością przestrzeń kosmiczną. Ponieważ gwiazdy te powstają w wybuchach supernowych, narodziła się hipoteza, że wybuchy te są niesymetryczne i powodują wyrzuty powstających gwiazd neutronowych.

LSI +61 303, składający się z gwiazdy neutronowej lub czarnej dziury o masie dwóch mas Słońca i zwykłej gwiazdy o masie 14 mas Słońca, oddalił się już od swojej macierzystej gromady już o 130 lat świetlnych.

Mikrokwazar LSI +61 303 jest więc pierwszym przykładem na to, że eksplozja supernowej, pojawiająca się w układzie podwójnym, może dać "kopniaka" nie tylko samej gwieździe neutronowej, lecz całemu układowi.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.