Wtorek, 6 Czerwiec 2023 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Energetyczne źródło w centrum Galaktyki
: 26/09/04 - 10:42:35 przez Admin
 
Określono dokładne położenie wysokoenergetycznego źródła promieniowania gamma znajdującego się w centrum naszej Galaktyki - informuje najnowszy numer czasopisma "Astronomy & Astrophysics".

Centrum naszej Galaktyki zawiera mnóstwo potencjalnych źródeł wysokoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego i gamma. Są to między innymi supermasywna czarna dziura, pozostałości po wybuchach supernowych, ciasne układy podwójne i najprawdopodobniej zgęszczenia tajemniczej "ciemnej materii". Każdy z tych obiektów emituje takie właśnie promieniowanie, lecz jego dokładne charakterystyki w każdym przypadku są trochę inne.

Okolice centrum Drogi Mlecznej zostały ostatnio zbadane przez zespół astronomów z Wielkiej Brytanii kierowany przez Paulę Chadwick z University of Durham. Do obserwacji wykorzystany został High Energy Stereoscopic System (H.E.S.S.) - zespół czterech teleskopów znajdujących się w Namibii. Wyniki tych obserwacji publikuje najnowszy numer czasopisma "Astronomy & Astrophysics".

Jak zauważają astronomowie, źródłem zaobserwowanego promieniowania gamma może być potężny wybuch supernowej, który wydarzył się w tamtej okolicy około 10 tysięcy lat temu. Tak silny wybuch jest w stanie przekazać swoją energię w postaci bardzo silnego promieniowania gamma, które - dla porównania - ma energię miliard razy większą niż energia promieniowania rentgenowskiego używanego w szpitalach do robienia zdjęć.

Dużą zaletą obserwacji wykonanych przy pomocy H.E.S.S. jest ich świetna rozdzielczość kątowa. Inne obserwacje wykonane w latach 1995-2002 przez japońsko-australijski zespół CANGAROO także wskazywały na obecność silnego promieniowania gamma w centrum Galaktyki, lecz dopiero po obserwacjach grupy Chadwick, wiemy dokładnie, z jakiego miejsca to promieniowanie dochodzi.

Brytyjscy astronomowie już planują kolejne obserwacje, które pozwolą lepiej określić położenie źródła, a także oszacować jego zmienność.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.