Sobota, 15 Czerwiec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Druga czarna dziura w centrum Galaktyki!
: 12/11/04 - 21:15:51 przez Admin
 
W centrum naszej Galaktyki znajduje się nie jedna, lecz dwie masywne czarne dziury - donosi francusko- amerykański zespół naukowców w najnowszym numerze czasopisma "Astronomy & Astrophysics".

Zespół astronomów kierowany przez J. P. Maillarda z Institut d'Astrophysique de Paris we Francji obserwował podczerwone źródło IRS 13, położone blisko centrum naszej Drogi Mlecznej.

Do obserwacji wykorzystano kilka instrumentów, w tym między innymi system optyki adaptacyjnej Hokupa'a/QUIRC zainstalowany przy 8-metrowym teleskopie Gemini North, Teleskop Kosmiczny Hubble'a, satelitę rentgenowskiego Chandra X-Ray Observatory oraz zestaw radioteleskopów o nazwie Very Large Array.

Doskonała rozdzielczość obrazów uzyskanych przez grupę Maillarda pozwoliła na zidentyfikowanie dwóch nowych obiektów związanych z głównym komponentem źródła podczerwonego IRS 13E. W sumie mamy tam do czynienia z siedmioma masywnymi gwiazdami położonymi w odległości 0.5 sekundy łuku od siebie. Ta odległość kątowa przekłada się na rzeczywistą odległość wynoszącą tylko 0.6 roku świetlnego. Pomiary prędkości gwiazd pokazują, że przemieszczają się one w podobny sposób z prędkością 280 kilometrów na sekundę!

To sugeruje, że są one poddane silnemu wpływowi grawitacyjnemu niewidocznego obiektu, którego masę szacuje się na przynajmniej 1300 mas Słońca. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jego własności jest więc założenie, że jest to czarna dziura.

Od kilku już lat mamy w zasadzie pewność, że silne radioźródło Sgr A*, także położone w centrum Galaktyki, ma związek z supermasywną czarną dziurą ważącą aż 4 miliony mas Słońca. Obiekt związany z IRS 13 jest więc drugą masywną czarną dziurą położoną w centrum Drogi Mlecznej.

Rys. Artystyczna wizja czarnej dziury.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.