Sobota, 15 Czerwiec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Diamentowe planety naszej galaktyki
: 10/02/05 - 13:47:41 przez Admin
 
Niektóre planety w naszej galaktyce mogą kryć w sobie prawdziwe skarby, np. grubą warstwę diamentów tuż pod powierzchnią - oznajmił amerykański astronom na konferencji astrofizycznej w Aspen (USA).

Nasz Układ Słoneczny nie zawiera żadnej "diamentowej" planety. Jednak już niektóre planety krążące wokół innych gwiazd Drogi Mlecznej mogą zawierać na tyle dużo węgla, by mogła powstać na nich diamentowa warstwa - stwierdził astronom z Princeton University Marc Kuchner.

Takie planety musiały się kształtować inaczej niż nasza Ziemia, Mars i Wenus (zbudowane głównie ze związków tlenu i krzemu). Planety "węglowe" mogły powstawać w sposób charakterystyczny raczej dla niektórych meteorytów niż dla Ziemi, która - jak się sądzi - powoli kondensowała z dysku gazu krążącego wokół Słońca.

W gazie bogatym w węgiel lub zbyt ubogim w tlen, zamiast krzemianów mogły powstawać związki węgla (np. węgliki i grafit) - mówi Kuchner.

Pod wysokim ciśnieniem, panującym we wnętrzach "węglowych" planet, grafit może się zamienić w diament. Teoretycznie jego warstwy wewnątrz planet mogą mieć grubość wielu kilometrów.

Planetami węglowymi mogą być te, które okrążają "pulsar Wolszczana" - PSR 1257+12. Inne kandydatki na "diamentowe" planety mogą leżeć blisko centrum galaktyki. Tamtejsze gwiazdy zawierają o wiele więcej węgla niż nasze Słońce.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.