Piątek, 19 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Ultrarelatiwistyczny dżet gwiazdy neutronowej
: 15/01/04 - 09:10:39 przez Admin
 
Gwiazda neutronowa wyrzuca strugi materii, pędzące z prędkością bliską prędkości światła.  

Circinus X-1 jest układem dwóch gwiazd, obserwowanym w promieniach rentgenowskich. Składa się ze "zwykłej" gwiazdy, podobnej do naszego Słońca oraz z gwiazdy neutronowej - małego, zwartego obiektu o bardzo silnej grawitacji. Gwiazda neutronowa wysysa ze swojej towarzyszki materię. Materia ta tworzy wokół gwiazdy neutronowej dysk akrecyjny i stopniowo opada na jej powierzchnie. Circinus X-1 jest jednym z rentgenowskich nielicznych układów podwójnych, w których obserwuje się dżety - strugi rozpędzonej materii, tryskające z okolic biegunów gwiazdy neutronowej. Jak w dzisiejszym numerze czasopisma Nature donoszą Rob Fender z Uniwersytetu w Amsterdamie i jego koledzy, nie są to zwyczajne dżety. Tworzące je cząstki poruszają się nadzwyczaj szybko, pędząc z prędkością bliską prędkości światła. Ich materia rozpędzona jest tak bardzo, że niezwykłe dżety można porównać tylko z najszybszymi dżetami, obserwowanymi w aktywnych jądrach galaktyk. Tam jednak o niewyobrażalnej prędkości rozpędzonych cząstek przesądza tempo akrecji okolicznej materii na supermasywną, masywniejszą miliony razy od Słońca, czarną dziurę, a nie na skromną gwiazdę neutronową.  

Relatywistyczne dżety zaliczają się do najbardziej "energetycznych" zjawisk we Wszechświecie. Najszybsze z nich wiązano dotąd jedynie z czarnymi dziurami, a szczególnie supermasywnymi potworami, tkwiącymi w aktywnych centrach galaktyk. Okazuje się jednak, że i w naszej Galaktyce, niekoniecznie w okolicy czarnych dziur, możemy znaleźć takie strugi pędzącej z niewyobrażalną szybkością materii.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.