Środa, 24 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Największy diament Galaktyki?
: 19/02/04 - 08:49:09 przez Admin
 
W sercu największego znanego białego karła w naszej Galaktyce tkwi kryształ wielkości Księżyca. Jest nim albo krystaliczny węgiel, czyli diament, albo jeszcze bardziej niezwykły klejnot - krystaliczny tlen.  

Białym karłem staje się niezbyt masywna gwiazda u schyłku życia. Zużyła już całe dostępne paliwo termojądrowe w jądrze. Ma za małą masę, żeby rozpocząć dalsze, bardziej wydajne reakcje jądrowe. Teraz już tylko powoli stygnie. Jest tak gęsta, że przy masie porównywalnej z masą Słońca ma rozmiary podobne do Ziemi. Astronomowie od dawna podejrzewali, że ściśnięta materia w jądrze białych karłów może przyjmować postać stałą. Nie mieli jednak na to dowodów. Dostarczają ich dopiero najnowsze badania amerykańskich uczonych, kierowanych przez Travisa Metcalfe'a z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w amerykańskim stanie Massachusetts. Astronomowie obserwowali najmasywniejszego białego karła Drogi Mlecznej, znanego jako BPM 37093. Karzeł ten wyróżnia się m.in. tym, że lekko, cyklicznie zmienia jasność w okresie kilkuminutowym. Te zmiany jasności spowodowane są ruchami zewnętrznych warstw białego karła, otaczających jądro. Dwutygodniowe szczegółowe obserwacje tych zmian pozwoliły ocenić rozmiary jądra i ocenić jego właściwości. Okazało się że najprawdopodobniej 90% masy gwiazdy skupione jest w jednym gigantycznym krysztale. Nie przypomina on jednak żadnego kryształu znanego z ziemskiego doświadczenia. Powstał pod wpływem ciśnień miliardy razy silniejszych od tych, w których tworzą się ziemskie diamenty. Jadra atomów, odarte z elektronów, utworzyły w nim siatkę krystaliczną, zanurzoną w morzu elektronów. Jakie to atomy? Uczeni testowali modele, w którym jądro białego karła tworzą atomy tlenu lub węgla. Jądro tlenowe znacznie lepiej pasuje do obserwacji. Najprawdopodobniej jednak rzeczywistość jest bardziej złożona i jądro białego karła składa się z mieszaniny obu tych pierwiastków. Jego wewnętrzną część stanowić może kryształ tlenowy, otulony diamentową otoczką.  

Niezwykły kosmiczny klejnot jest od nas oddalony o około 50 lat świetlnych i leży w gwiazdozbiorze Centaura. Wygląda na to, że nie mamy szans na podziwianie go w całej krasie. Możemy się pocieszać, że nasz Słońce również zakończy życie jako gigantyczny kryształ. Stanie się to jednak nie wcześniej niż za 5 miliardów lat.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.