Środa, 24 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Najbliższa gwiazda z dyskiem
: 01/03/04 - 13:53:12 przez Admin
 
Leżąca w odległości 30 lat świetlnych od nas gwiazda AU Mic ma dysk gazowo-pyłowy, w którym mogą tworzyć się planety - informuje najnowszy numer czasopisma "Science".

Około 15 proc. bliskich gwiazd podobnych do Słońca wykazuje nadwyżkę promieniowania w dalekiej podczerwieni. Wskazuje to na istnienie dużych zawartości ziaren pyłu w najbliższych okolicach tych gwiazd. Ponieważ ziarna takie mają krótki czas życia, musi istnieć jakieś ich wydajne źródło. Wydaje się obecnie, że tworzą się one dzięki kometom oraz kolizjom między planetoidami krążącymi wokół gwiazdy lub też kolizjom między zalążkami planet.

Obserwacja nadwyżki podczerwieni u gwiazdy jest więc pośrednim dowodem na istnienie mniej lub bardziej rozwiniętego układu planetarnego lub dobrze wyodrębnionego dysku gazowo-pyłowego.

Bezpośrednia obserwacja takiego dysku jest bardzo trudna. Dotychczas udało się to dla sześciu obiektów: Beta Pictoris, HR 4796A, HD 141569, Wegi, Fomalhauta i Epsilon Eridani.

Podobne do Beta Pictoris własności mają gwiazdy AU Mic i AT Mic. Cała trójka ma wiek około 20 milionów lat, a ich ruchy w przestrzeni wskazują na to, że mogły one narodzić się wspólnie w gromadzie około 17 gwiazd.

Duża nadwyżka światła w podczerwieni u AU Mic zachęciła grupę astronomów kierowaną przez Paula Kalasa z Astronomy Department and Radio Astronomy Laboratory w Berkeley do wykonania dodatkowych obserwacji tego obiektu za pomocą koronografu gwiazdowego, w który jest wyposażony 2.2-metrowy teleskop na Mauna Kea na Hawajach.

Po przeanalizowaniu obserwacji okazało się, że leżąca w odległości ponad 30 lat świetlnych AU Mic zawiera wyraźny dysk gazowo-pyłowy bardzo podobny do tego u Beta Pictoris. Dysk jest chłodny (40 K) i rozciąga się od 50 do 210 jednostek astronomicznych od gwiazdy (1 jednostka astronomiczna to 149.6 milionów kilometrów).

AU Mic jest więc najbliższą nam gwiazdą, u której zaobserwowano dysk gazowo-pyłowy zawierający materiał wymagany do zapoczątkowania procesu formowania się planet.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.