Czwartek, 28 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Wyjątkowy brązowy karzeł w Galaktyce
: 28/04/04 - 13:21:16 przez Admin
 
Jeden ze składników ciasnego układu podwójnego IX Dra to brązowy karzeł. Własności układu świadczą ponadto o tym, że może on być najstarszym obiektem tego typu w Galaktyce - informują polscy astronomowie w najnowszym numerze "Acta Astronomica".

Nowe karłowate to rodzina gwiazd zmiennych znana z nagłych wzrostów jasności. Podczas takiego wybuchu blask gwiazdy zwiększa się nawet ponad 100 razy. Dziś, między innymi dzięki badaniom prof. Józefa Smaka z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie, wiemy, że nowe karłowate to w rzeczywistości ciasne układy podwójne. W skład takiego układu wchodzi niewielka, lecz podobna do Słońca, zwykła gwiazda oraz biały karzeł - gęsty obiekt będący końcowym etapem ewolucji gwiazd o średniej masie.

Biały karzeł jest wyraźnie cięższy i dużo bardziej gęsty od swojego towarzysza. Ze względu na niewielką odległość dzielącą oba ciała, biały karzeł ściąga materię ze zwykłej gwiazdy. Jeśli biały karzeł pozbawiony jest pola magnetycznego, to materia formuje dysk akrecyjny wokół niego. Jeśli ma silne pole magnetyczne, materia opada na niego wzdłuż linii sił pola po tzw. kolumnach akrecyjnych.

Na początku 2003 roku obserwacje gwiazdy nowej karłowatej EF Eri wykonane przez Steve'a B. Howella z University of California i Toma Harrisona z New Mexico State University pokazały, że temperatura powierzchni zwykłej gwiazdy zwróconej w kierunku białego karła i ogrzewanej jego promieniowaniem wynosi 1600 kelwinów. Temperatura drugiej strony gwiazdy wynosi już tylko 900 kelwinów! Biorąc po uwagę fakt, że najchłodniejsze gwiazdy mają temperatury na powierzchni niespełna 3000 kelwinów, obserwacje Howella i Harrisona świadczyły niezbicie, że w przypadku EF Eri mamy do czynienia z układem kataklizmicznym, zawierającym białego i brązowego karła.

Najnowszy numer kwartalnika "Acta Astronomica" prezentuje artykuł na temat innych gwiazdy tego typu - IX Dra.

Polska grupa astronomów, składająca się z Arkadiusza Olecha, Mariusza Wiśniewskiego i Grzegorza Stachowskiego z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie oraz Kamila Złoczewskiego, Krzysztofa Mularczyka i Piotra Kędzierskiego z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawia wyniki czteromiesięcznej kampanii obserwacyjnej poświęconej temu obiektowi.

"IX Dra okazała się gwiazdą bardzo aktywną - mówi Kamil Złoczewski. - Nasze obserwacje wyraźnie pokazują, że jaśnieje ona 5,5 raza co trzy dni, a co 54 dni rejestrujemy tzw. superwybuch, kiedy jej blask jest ponad 10 razy większy niż w minimum blasku."

"Superwybuchy to bardzo ciekawy okres - tłumaczy Arkadiusz Olech. - Wtedy właśnie dysk materii otaczający białego karła zaczyna się niejako zataczać, co powoduje epizod intensywnej akrecji gazu na powierzchnię tej wygasłej gwiazdy. Zataczanie się dysku jest też przyczyną pojawienia się charakterystycznych zmian blasku z okresem typowo kilka procent dłuższym od okresu orbitalnego układu. Zmiany te noszą nazwę superhumpów."

"Nasza intensywna kampania obserwacyjna pozwoliła wyznaczyć zarówno okres orbitalny układu, który wynosi tylko 95,7 minut, jak i okres superhumpów, który wynosi 96,4 minuty - wyjaśnia Piotr Kędzierski. - Tak mała różnica pomiędzy obiema okresowościami jest rekordowa wśród nowych karłowatych i świadczy o ekstremalnym stosunku mas składników układu."

Stosunek masy składnika wtórnego do masy białego karła otrzymany przez polskich astronomów dla IX Dra wynosi tylko 0.035. Świadczy to o tym, że składnik wtórny ma masę około 0,03 masy Słońca i nie może być normalną gwiazdą, która aby w jej wnętrzu zachodziły reakcje termojądrowe, musi mieć masę przynajmniej 0,07-0,08 masy Słońca.

"Jedyne rozsądne wytłumaczenie nietypowych własności IX Dra, to założenie, że jej składnik wtórny to po prostu brązowy karzeł, tak jak w przypadku EF Eri - dodaje Krzysztof Mularczyk. - Ponadto, przy takim stosunku mas i okresie orbitalnym IX Dra jest najprawdopodobniej najstarszą znaną nam nową karłowatą w Galaktyce".

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.