Czwartek, 28 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Hubble zaobserwował najgorętszą gwiazdę
: 05/05/04 - 00:03:51 przez Admin
 
Orbitalny teleskop Hubble'a zaobserwował gorącą, umierającą gwiazdę otoczoną welonem pyłu, przypominającym skrzydła motyla.

Obiekt o nazwie NGC 6302 znajduje się ok. 4 tys. lat świetlnych od Ziemi. Znajdująca się w jego centrum gwiazda ma temperaturę ocenianą na 250 tys. st. Celsjusza - jest co najmniej 50 razy gorętsza niż nasze Słońce. Zdaniem prowadzących obserwacje astronomów, gwiazda ta znajduje się już u kresu swego życia, po spaleniu niemal całego wodoru. - Gwiazdy, które osiągają tak wysokie temperatury, są bardzo rzadkie. Jeszcze rzadziej utrzymują ją na tyle długo, aby udało się to zaobserwować - powiedział internetowemu serwisowi informacyjnemu Space.com Albert Zijlstra, jeden z astronomów analizujących obrazy przesyłane przez teleskop.

Mimo bardzo wysokiej temperatury, gwiazda jest otoczona... lodem. Zdaniem naukowców, to pozostałości materiału wyrzuconego przez gwiazdę, gdy była ona młodsza i chłodniejsza. Niezwykły, symetryczny welon powstał na skutek zderzenia cząsteczek wyrzucanych przez gwiazdę z materiałem, który uwolnił się wcześniej - jakieś 10 tys. lat temu.

Sama gwiazda pozostaje jednak dla teleskopu Hubble'a niewidoczna. Być może nie umiera samotnie - niewykluczone, że znajduje się w układzie podwójnym, z drugą gwiazdą.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.