Piątek, 19 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Potwór pod lupą
: 06/05/04 - 10:59:17 przez Admin
 
Międzynarodowa grupa uczonych przeprowadziła najdokładniejsze jak dotąd obserwacje najbliższego otoczenia supermasywnej czarnej dziury w aktywnym jądrze galaktyki.  

Niektóre galaktyki mają nadzwyczaj jasne jądra, które przyćmiewają blaskiem wszystkie pozostałe obiekty w galaktyce. Uważa się obecnie, że w centrach takich galaktyk tkwią supermasywne czarne dziury, żarłocznie pożerające potężne zapasy otaczającej je materii. To właśnie ta materia, rozgrzana i rozpędzona, jest źródłem niezwykle silnego promieniowania. Nie jest jednak łatwo zajrzeć do wnętrza jądra odległej galaktyki, przysłoniętego mnóstwem pyłu i gazu. Sztuka ta udała się Walterowi Jaffe z z Uniwersytetu Lejdejskiego (Universiteit Leiden) w Holandii i międzynarodowej grupie jego współpracowników. Obserwacje, wykonane w podczerwieni przy pomocy dwóch 8,2-metrowych teleskopów Europejskiego Obserwatorium Południowwego (ESO - European Southern Observatory) w Chile, opisano w najnowszym numerze czasopisma Nature. Zainstalowany tam niedawno instrument MIDI umożliwił pierwsze interferometryczne badania w podczerwieni stosunkowo słabych obiektów, znajdujących się poza naszą Galaktyką.  

Astronomowie przyjrzeli się centralnym obszarom odległej o 50 milionów lat świetlnych galaktyki spiralnej NGC 1068 (znanej też jako Messier 77) - jednej z najbliższych i najjaśniejszych galaktyk z aktywnym jądrem, znajdującej się w gwiazdozbiorze Wieloryba. Zdjęcia ujawniły pyłowy torus - czyli strukturę o kształcie opony samochodowej - o średnicy 11 lat świetlnych i grubą na 7 lat świetlnych. Torus ten składa się z ciepłego pyłu o temperaturze około 50 stopni Celsjusza. Wewnątrz kryją się znacznie gorętsze obszary o temperaturze sięgającej 500 stopni Celsjusza. W samym środku kryje się zapewne, wciąż niewidzialna, czarna dziura o masie równej około 100 milionom mas Słońca i jakieś trzydzieści razy masywniejsza od czarnej dziury, tkwiącej w sercu naszej Drogi Mlecznej.  

Badacze mają nadzieje, że dalsze prowadzone w podczerwieni obserwacje pozwolą jeszcze lepiej "zajrzeć" pod kołderkę pyłu i gazu, otaczającą czarną dziurę. Dzięki temu uda się być może lepiej zrozumieć, co dzieje sie w jej otoczeniu i w jaki sposób aktywne jądra galaktyk świecą tak jasno.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.