Piątek, 29 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Gromady galaktyk i ciemna energia
: 19/05/04 - 10:56:16 przez Admin
 
Obserwacje 26 gromad galaktyk, przeprowadzone przy pomocy kosmicznego rentgenowskiego obserwatorium Chandra, potwierdzają, że nasz Wszechświat rozszerza się coraz szybciej, rozpychany tajemniczą siłą, którą kosmologowie nazywają "ciemną energią".  

Steve Allen z uniwersytetu w Cambridge i jego współpracownicy wykorzystali kosmiczny teleskop Chandra do obserwacji 26 gromad galaktyk, położonych w różnych odległościach od nas - od miliarda do ośmiu miliardów lat świetlnych.  

Gromady skupiają setki galaktyk, zanurzone w chmurach gorącego gazu i ciemnej materii, o której wiadomo tylko, że jest niewidzialna, ale oddziałuje grawitacyjnie. Gromady można uznać je za największe "cegiełki" struktury Wszechświata. Mierząc ilość gorąćego gazu i ciemnej materii w każdej z obserwowanych gromad, astronomowie ocenili - pośrednio, ale precyzyjnie - odległość do każdej z nich. Te pomiary pozwoliły im odtworzyć historię rozszerzania się Wszechświata.  

Stwierdzili, że tempo rozszerzania się Wszechświata przestało zwalniać jakieś 6 mld lat temu. Od tego czasu, aż do dziś, Wszechświat rozszerza się coraz szybciej. Tajemnicza "rozpychająca" siła, którą astrofizycy obwiniają o coraz szybsze tempo ekspansji Wszechświata, zwana jest ciemną energią. Według pomiarów Allena i jego współpracowników, Wszechświat w 75% składa się z ciemnej energii, w 21% - z ciemnej materii, a tylko w 4% - ze "zwyczajnej", widzialnej materii, z jakiej jesteśmy zbudowani my i wszystko, co widzimy wokół siebie. Pomiary Allena i współpracowników, które ukażą się drukiem w Monthly Notices of Royal Astronomical Society, potwierdzają wyniki dotychczasowych badań. Są jednak cenne, ponieważ zostały wykonane zupełnie inną niż dotychczasowe metodą.  

Wynika z nich także, że Wszechświat będzie się najprawdopodobniej rozszerzał w nieskończoność, a grupy i gromady galaktyk będą się coraz bardziej od siebie oddalać. Nie można też wykluczyć, że siła, z jaką rozpycha Wszechświat ciemna energia, powolutku rośnie. W takim wypadku tempo rozszerzania się Wszechświata będzie rosło coraz bardziej, aż za wiele, wiele miliardów lat nastąpi "Wielkie Rozdarcie", które rozerwie wszystkie elementy świata, jakie znamy - od galaktyk po atomy. Dlasze obserwacje pomogą być może wyjaśnić naturę ciemnej energii i lepiej przewidzieć dalsze losy Wszechświata.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.