Piątek, 26 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Sonda Cassini o krok od Saturna
: 30/06/04 - 11:06:06 przez Admin
 
Po siedmioletniej podróży i przebyciu 3,5 mld km 1 lipca sonda Cassini wejdzie na orbitę Saturna. O godz. 2.47 naszego czasu sonda przetnie płaszczyznę pierścieni planety, a 25 minut później uruchomi swój główny silnik.

Sonda ma na pokładzie jedno z urządzeń polskiej konstrukcji.

Celem wspólnej misji NASA i ESA o nazwie Cassini, która wystartowała 15 października 1997 roku, są badania Saturna i jego satelitów, a w szczególności największego z nich - Tytana.

Warta 3,3 miliarda dolarów sonda ma przejść przez przerwę pomiędzy pierścieniami nazwanymi F i G. Naukowcy uważają, że przerwa ta jest uboga w materiał kosmiczny i przejście przez nią nie zagrozi sondzie. Będzie to jednak krytyczny moment, ponieważ pierścienie Saturna składają się z odłamków skał i lodu, a zderzenie nawet z drobnym ciałem może uszkodzić sondę.

Kolejnym krytycznym momentem będzie uruchomienie na 96 minut głównego silnika. Jeżeli się to nie uda, sonda minie planetę. Informacja o uruchomieniu silnika dotrze na Ziemię o 4.36 naszego czasu, jednak fizycznie nastąpi to 84 minuty wcześniej, o godz. 3.12 - różnica jest spowodowana czasem, jaki sygnał sondy potrzebuje na osiągnięcie Ziemi.

Po osiągnięciu odpowiedniej orbity Saturna w ciągu następnych siedmiu miesięcy sonda przeleci aż trzy razy w okolicach Tytana. Podczas ostatniego zbliżenia, 25 grudnia 2004 roku, od sondy odłączy się próbnik o nazwie Huygens, który dotrze do Tytana 22 dni później.

W próbniku znajduje się m.in. polski przyrząd skonstruowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN do badania temperatury i przewodnictwa cieplnego atmosfery Tytana.

Tytan jest jednym z nielicznych księżyców w naszym systemie słonecznym posiadającym gęstą atmosferę. Składa się ona głównie z azotu i metanu, który pod wpływem promieniowania ultrafioletowego ulega rozkładowi tworząc nowe związki. Jest to naturalne laboratorium, gdzie mogą powstawać złożone molekuły organiczne.

W lutym 2005 roku Cassini podejmie dalszą część misji polegającą na zbadaniu Saturna, jego ogromnych pierścieni, pola magnetycznego i pozostałych księżyców. Jeśli wszystko się powiedzie, zmiana trajektorii sondy zużyje tylko od 1/4 do 1/3 rezerw paliwowych. Pozostała część rezerw zostanie wykorzystana do ewentualnego poszerzenia planów misji po jej zakończeniu w roku 2008.

Sonda ma już za sobą znaczący sukces. 11 czerwca Cassini przeleciała 2000 km od dalekiego księżyca Saturna o nazwie Phoebe. Przelot ten dostarczył serii rewelacyjnej jakości zdjęć tego tajemniczego ciała podejrzewanego o to, że jest tak naprawdę przybyszem z krańców Układu Słonecznego, przechwyconym przez silne pole grawitacyjne planety.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.