Piątek, 19 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Demeter leci na orbitę
: 30/06/04 - 11:07:38 przez Admin
 
Z kosmodromu w Bajkonurze wystartował francuski satelita Demeter przeznaczony do badania zjawisk elektromagnetycznych w przestrzeni wokółziemskiej - poinformował koordynator polskiej części projektu dr Jan Błęcki z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Misja Demeter przewidziana jest na 2 lata. To pierwszy z serii planowanych przez francuskie Centrum Badań Kosmicznych CNES serii mikrosatelitów do badania planetarnych zjawisk fizycznych. W budowie i wyposażeniu satelity uczestniczyli także uczeni amerykańscy, brytyjscy, japońscy i polscy.

Polski wkład to m.in. blok elektroniki, a także oprogramowanie do obróbki danych oraz do planowania eksperymentów. Opracowany przez nas program umożliwia korelację położenia satelity w stosunku do obserwowanych zjawisk w atmosferze i na Ziemi - co pozwoli na ich dokładną lokalizację - powiedział Błęcki.

Razem z Demeter rakieta Dniepr wyniosła na orbitę jeszcze 8 tzw. nanosatelitów przeznaczonych do eksperymentów technologicznych.

Przez najbliższe dwa tygodnie trwać będzie rozruch Demeter - stabilizacja orbity, orientacja przestrzenna, uruchamianie przyrządów, testy łączności. Przewiduje się, że około 15 lipca satelita zacznie już normalną pracę.

Głównym zadaniem Demeter będzie śledzenie zjawisk elektromagnetycznych w górnej atmosferze i jonosferze towarzyszących trzęsieniom ziemi i wybuchom wulkanów. Te kataklizmy są poprzedzane zakłóceniami elektromagnetycznymi. W badaniach tych będą uczestniczyli sejsmolodzy - w tym polscy uczeni z Instytutu Geofizyki PAN.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.