Czwartek, 18 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Bakterie na Marsie?
: 16/07/04 - 13:22:43 przez Admin
 
Czujniki sondy kosmicznej Mars Express, od grudnia ub. roku oblatującej Czerwoną Planetę, wykryły w jej atmosferze śladowe ilości amoniaku.  

Amoniak może się utrzymać w marsjańskiej atmosferze zaledwie klika godzin. Wykrycie jego obecności świadczy zatem, że ta substancja stale powstaje na Marsie.  
Skąd się tam bierze? Na początku sugerowano, że pochodzi z poduszek powietrznych otaczających pechowy lądownik Beagle 2, który prawdopodobnie rozbił się o powierzchnię Marsa. Jednak dokładne badania wykluczyły taką możliwość (głównie z powodu rozmieszczenia amoniaku w atmosferze). Pozostają dwie inne możliwości: aktywność wulkaniczna albo mikroorganizmy, czyli życie – twierdzą uczeni. Ponieważ do tej pory nie odkryto żadnych czynnych wulkanów na Marsie naukowcy coraz bardziej przychylają się do drugiej hipotezy. Wydaje się, że Czerwoną Planeta zamieszkują co prawda nie zielone, ale mikroskopijne mikroby.  

Amoniak jest drugim mocnym dowodem na istnienie życia na Marsie. Kilka miesięcy temu sonda przekazała informację, że w atmosferze planety znajduje się metan: gaz, który również może pochodzić z przemian biologicznych.  
Amoniak jest substancją składającą się z wodoru i azotu. I właśnie ten azot tak interesuje naukowców. Żadna ziemska forma życia nie może istnieć bez tego pierwiastka. „Nie ma innych możliwości. Amoniak znajdujący się w atmosferze Marsa musi wiązać się z istnieniem życia” - mówią amerykańscy naukowcy z NASA (Amerykańskiej Agencji Kosmicznej) .  

Czy nie można sprawdzić tego na pewno? Na Marsie są przecież dwa łaziki Spirit i Opportunity? Niestety, marsjańskie bliźniaki mają „wykształcenie geologiczne”. Nie mogą pobrać próbek oceniających biologiczne przemiany. Trzeba spokojnie poczekać na kolejne misje, które ostatecznie rozstrzygną, czy amoniak pochodzi z biologicznej, czy wulkanicznej aktywności –mówią specjaliści od astrobiologii. Na razie pozostaje naukowcom odwieczna już dyskusja- „Jest tam życie, czy nie ma?”. Wszystkie szczegóły odkrycia potrzebne do uczonej debaty mają zostać przekazane na międzynarodowej konferencji organizowanej w przyszłym tygodniu w Pekinie.  

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.