Sobota, 20 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Jest woda, więc jest życie
: 04/08/04 - 12:35:19 przez Admin
 
Gilbert Levin odkrył życie na Marsie już w 1976 roku, kiedy na Czerwonej Planecie wylądowała sonda Viking, mająca wykonać tam szereg testów na obecność organizmów żywych. Tylko jeden z tych eksperymentów dał pozytywny wynik - ten zaprojektowany przez Levina. Naukowcowi nie udało się jednak przekonać kolegów, że wynik testu do dowód istnienia marsjańskich bakterii. Wczoraj, na odbywającym się w Denver sympozjum ponownie spróbował nawrócić świat naukowy, tym razem za pomocą zdjęć przesłanych przez pojazdy Spirit i Opportunity.  
Oba łaziki marsjańskie wykonały bardzo wiele doświadczeń i zdjęć, tak że naukowcy mają dość materiału na lata badań. Jednak Levin od razu dostrzegł na niektórych z nich zadziwiające ślady, każące przypuszczać, że na powierzchni Marsa nawet dziś może występować ciekła woda - niezbędny składnik życia. Na przykład na kilku zdjęciach na śladach pozostawionych przez pojazdy widać świeży, biały nalot, który najprawdopodobniej jest wodą wyciśniętą przez koła z gruntu. Poza tym wykonane przez łaziki pomiary temperatury na powierzchni Marsa wykazały, że okresowo rozgrzewa się ona powyżej temperatury topnienia wody. Niektóre fotografie ukazują nawet ewentualne kałuże stojącej wody.  
Jeśli rzeczywiście jest to woda, oznaczałoby to, że cały marsjański grunt jest nią przesiąknięty - a to oznacza, że potencjalnie mogą tam występować żywe mikroorganizmy. Za 10 lat NASA zamierza wystrzelić sondę, która wróci na Ziemię z próbkami marsjańskich skał. Zdaniem Levina, dla bezpieczeństwa należałoby zbadać te próbki poza Ziemią - najlepiej w stałej bazie na księżycu, której budowę NASA też bierze obecnie pod uwagę.  

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.