Sobota, 20 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Nasz Układ Słoneczny wyjątkowy?
: 08/08/04 - 11:50:29 przez Admin
 
Porównanie Układu Słonecznego z innymi, znanymi układami planetarnymi, prowadzi do wniosku, że nasz układ może być wyjątkowy, a planety podobne do Ziemi są w Kosmosie rzadkością - donosi "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society".

W naszym Układzie Słonecznym wszystkie planety (oprócz Plutona, który w zasadzie jest członkiem Pasa Kuipera, a nie pełnoprawną planetą), krążą po kołowych orbitach. Dodatkowo duże planety gazowe, takie jak Jowisz, Saturn, Uran i Neptun, krążą daleko od Słońca, obiegając je przynajmniej raz na kilkanaście lat.

Grupa astronomów, kierowana przez Martina Beera z University of Leicester w Wielkiej Brytanii, przeanalizowała właściwości ponad 100 znanych planet pozasłonecznych i porównała je z tym, co obserwujemy w naszym Układzie Słonecznym. Wyniki tej analizy ukażą się w najbliższym numerze czasopisma "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society".

Różnice widać na pierwszy rzut oka. W znacznej większości pozasłonecznych układów gazowe giganty krążą bardzo blisko swoich gwiazd macierzystych. Ich orbity bardzo często są mocno eliptyczne - dalekie od kołowej orbity naszego Jowisza.

Ponieważ to, co obserwujemy w innych układach, jest tak różne od naszego najbliższego sąsiedztwa, astronomowie wysunęli hipotezę, że być może układy planetarne mogą się tworzyć na kilka sposobów.

W standardowym modelu - który dobrze tłumaczył powstanie Układu Słonecznego - skaliste zalążki planet, leżące w dużej odległości od Słońca, ściągały na siebie okoliczny gaz, co powodowało powstawanie planet podobnych do Jowisza. Bliższe Słońcu skaliste zalążki nie ściągały gazu tak intensywnie, ponieważ w miejscu, gdzie one powstawały, było po prostu za gorąco. Dlatego blisko Słońca powstały skaliste planety takie jak Merkury, Wenus, Ziemia i Mars.

Odkrycia planet słonecznych spowodowały rewizję powyższej teorii.

Według najnowszych alternatywnych modeli, duże gazowe giganty mogą się tworzyć bezpośrednio przez kolaps chmury gazowo-pyłowej, tak jak gwiazdy. W tym scenariuszu w ogóle nie ma miejsca na skaliste jądra i formację planet podobnych do Ziemi.

Gdyby to było prawdą, nasz Układ Słoneczny byłby wyjątkowy, a planety podobne do naszej Ziemi - rzadkością.

Grupa Beera nie wyciąga jednak tak drastycznych wniosków. Zwracają oni uwagę na fakt, że obecnie znana nam próbka układów pozasłonecznych jest bardzo specyficzna.

Nasze obecne techniki są bowiem bardzo czułe na duże planety, krążące blisko swoich gwiazd macierzystych. Znacznie trudniej nam natomiast wykrywać małe planety lub te, które krążą w odległościach większych niż 5 jednostek astronomicznych od swoich gwiazd macierzystych.

Być może mamy więc fałszywy obraz innych układów planetarnych spowodowany przez to, że na razie umiemy wykrywać tylko układy nietypowe.

Astronomowie mają jednak nadzieję, że w ciągu 5-10 najbliższych lat nasze techniki obserwacyjne, zarówno te naziemne jak i satelitarne, poprawią znacznie sytuację w zakresie poszukiwań planet małomasywnych.

Dodatkowo dłuższa baza czasowa poszukiwań pozwoli na więcej odkryć planet podobnych pod każdym względem do naszego Jowisza i Saturna.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.