Czwartek, 18 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Kosmiczny teleskop Hubble'a będzie uratowany
: 12/08/04 - 10:16:16 przez Admin
 
Amerykańska agencja kosmiczna NASA zgodziła się, by wysłać na orbitę robota, który co najmniej o pięć lat przedłuży żywot wielce zasłużonego dla astronomii instrumentu. Robot i misja ratunkowa ma być przygotowana w ciągu roku. Szacowany koszt to ponad miliard dolarów.

Bez wymiany starzejących się baterii oraz żyroskopów, które zapewniają utrzymanie orientacji w kosmosie, teleskop Hubble'a wymknie się spod kontroli w ciągu najbliższych kilku lat.

Naprawę teleskopu mieli przeprowadzić astronauci z promu kosmicznego, ale od czasu katastrofy Columbii w zeszłym roku promy nie latają, a nawet jeśli wznowią loty, to wiadomo, że do teleskopu nie polecą. Taka misja została bowiem uznana przez NASA za zbyt niebezpieczną (teleskop znajduje się na innej orbicie niż stacja kosmiczna, która ma od teraz stanowić bezpieczną przystań dla zagrożonych awarią promów).

Astronomowie z całego świata apelowali jednak do NASA, by nie zostawiała teleskopu swemu losowi. Następca Hubble'a jest dopiero na deskach kreślarskich i poleci na orbitę najwcześniej w 2012 roku. Astronomowie chcieliby do tego czasu utrzymać teleskop Hubble'a przy życiu, choć nie będzie to łatwe, gdyż jego instrumenty już się starzeją i zaczynają psuć. Kilka dni temu przestał działać spektrograf STIS, jeden z podstawowych instrumentów, za pomocą którego prowadzone było 30 proc. wszystkich obserwacji teleskopu. Prawdopodobnie zepsuło się urządzenie zasilające w prąd elektronikę spektrografu. Dzięki STIS astronomowie znaleźli najzimniejsze i najstarsze białe karły w Drodze Mlecznej, a także galaktyki, w środku których zieją ogromne czarne dziury. Ten instrument również po raz pierwszy zbadał skład atmosfery planety, która krąży wokół odległej, obcej gwiazdy. Niestety, więcej odkryć już nie dokona, bo jego naprawy nie było i nie ma w planach żadnej z misji serwisowych, które miałyby lecieć do teleskopu.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.