Piątek, 29 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Udany manewr sondy Cassini
: 25/08/04 - 10:04:34 przez Admin
 
Sonda Cassini aż na 51 minut odpaliła swój silnik, co zmieniło jej orbitę na tyle, że mogła zbliżyć się do Saturna na odległość 300 tysięcy kilometrów - poinformowała NASA.

Manewr ten był konieczny nie tylko w celu zbliżenia się do Saturna, ale także dla dobrania odpowiedniej trajektorii - nie pozwalającej zbliżyć się sondzie do pierścieni, a jednocześnie ułatwiającej bliskie przejście obok największego księżyca Saturna, Tytana, które zaplanowano na 26 października.

Kontrolerzy misji już wczoraj wieczorem otrzymali potwierdzenie, że manewr udał się całkowicie, a sonda po wydłużonej orbicie zbliża się do jej najbardziej odległego od Saturna punktu, leżącego w odległości 9 milionów kilometrów od planety.

Wczorajsze odpalenie silników było trzecim pod względem długości w historii misji, a zarazem ostatnią dużą korektą kursu w przeciągu najbliższych czterech lat. Dłuższe były tylko: odpalenie z czerwca b.r., które trwało 97 minut i doprowadziło do wejścia sondy na orbitę Saturna oraz odpalenie z grudnia 1998 roku, trwające 88 minut.

Zmiana kursu doprowadzi do drugiego zbliżenia do Tytana. Pierwsze już nastąpiło w odległości 340 tysięcy kilometrów. To drugie spotkanie będzie znacznie bliższe, ponieważ oba ciała będzie dzielić dystans 1200 kilometrów.

Nowa orbita pozwoli w sumie na 45 zbliżeń do Tytana, z czego najbliższe wystąpią w odległości tylko 950 kilometrów od księżyca. W najważniejszym przelocie, zaplanowanym na styczeń 2005 roku, sonda zrzuci w atmosferę Tytana próbnik o nazwie Huygens.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.