Piątek, 26 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


SPHINX i HIBREX - nowe polskie przyrządy
: 30/08/04 - 10:54:38 przez Admin
 
do badania Słońca

W Zakładzie Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN we Wrocławiu opracowano nowe przyrządy do badania Słońca.

Są to fotometr słoneczny SPHINX do badania krótkookresowych zmian poziomu promieniowania rentgenowskiego Słońca oraz HIBREX przeznaczony do śledzenia oscylacji i efektów falowych w koronie słonecznej.

"Polska heliofizyka cieszy się dużym uznaniem w świecie. Na niedawnym kongresie COSPAR w Paryżu duże zainteresowanie wzbudziły nasze badania Słońca przeprowadzone w kończącej się już misji Koronas-F. Na tym satelicie znajdowały się dwa polskie przyrządy - Diogenes i RESIK do rejestracji rozbłysków rentgenowskich oraz badania składu chemicznego korony słonecznej" - powiedział PAP doc. Janusz Sylwester, kierownik Zakładu Fizyki Słońca CBK PAN.

Polskie przyrządy na satelicie Koronas-F dostarczyły wielu nowych danych o Słońcu, m.in. zarejestrowały ponad milion rentgenowskich widm Słońca oraz zaobserwowały ponad 1000 rozbłysków słonecznych. Ważnym osiągnięciem było określenie obfitości chloru w koronie słonecznej, a wcześniej wykrycie w niej podwyższonej obfitości potasu.

"Na kongresie COSPAR omawialiśmy propozycję współpracy w nowej planowanej w najbliższych latach rosyjskiej misji Koronas-Foton obejmującej satelitarne badania Słońca. Będzie to rozwinięcie badań prowadzonych wcześniej przez satelity Koronas I w 1994 i Koronas-F w 2001-2003, na których znajdowały się też polskie przyrządy. Teraz mamy szansę umieszczenia naszego przyrządu SPHINX na pokładzie satelity Koronas-Foton" - zaznaczył doc. Sylwester

"Rysuje się też możliwość współpracy z Indiami, które intensywnie rozwijają swój program kosmiczny. Polskie przyrządy, takie jak HIBREX mogłyby być umieszczane na pokładzie indyjskich satelitów geostacjonarnych, a nawet w tzw. podsłonecznym punkcie Lagrange'a, skąd obecnie prowadzi obserwacje Słońca satelita SOHO" - dodał doc. Sylwester.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.