Piątek, 26 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Polska kometa
: 15/09/04 - 16:14:07 przez Admin
 
Nową kometę odkrył automatyczny przegląd nieba o nazwie ASAS kierowany przez dra hab. Grzegorza Pojmańskiego z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego - informuje Cyrkularz Międzynarodowej Unii Astronomicznej Nr 8402.

Jeszcze kilkanaście lat temu większości odkryć nowych komet dokonywali miłośnicy astronomii. Rekordziści tacy jak np. Bradfield czy Levy mieli na swoim koncie po kilkanaście odkryć. Ostatnio jednak nowe komety są najczęściej odkrywane przez automatyczne przeglądy nieba, poszukujące planetoid bliskich Ziemi. Nic więc dziwnego, że w ciągu ostatnich 10 lat najwięcej komet ma nazwy typu LINEAR, NEAT czy LONEOS, pochodzące od nazw projektów takiego automatycznego przeglądu.

Polska nie może pochwalić się dużą liczbą odkrywców komet. Niewątpliwym rekordzistą jest tutaj gdański astronom Jan Heweliusz, który ma na swoim koncie odkrycie aż sześciu (niektóre źródła mówią nawet o dziewięciu) "gwiazd z warkoczem". Ostatnim Polakiem, który odkrył kometę, był prof. Konrad Rudnicki, który podczas pobytu w amerykańskim Mt. Palomar Observatory w roku 1966 roku zarejestrował na kliszy nową kometę. Ostatnim polskim miłośnikiem astronomii, który odkrył kometę, był Antoni Wilk. Dokonał on tego wyczynu w roku 1937.

Cyrkularz Międzynarodowej Unii Astronomicznej Nr 8402 z dnia 9 września b.r. poinformował o odkryciu nowej komety, którą śmiało możemy nazwać polską. Została ona zarejestrowana przez automatyczny przegląd nieba o nazwie All Sky Automated Survey (ASAS), który jest projektem w całości realizowanym przez dra hab. Grzegorza Pojmańskiego z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt ASAS rozpoczął swoją działalność w latach 1996-1997 od jednego niewielkiego instrumentu, którego zadaniem było rejestrowanie jasności około jednego miliona gwiazd z półkuli południowej. Projekt okazał się bardzo wydajny i pozwolił na wykrycie wielu nowych i ciekawych gwiazd zmiennych. ASAS rozwijał się też szybko i obecnie składa się z czterech instrumentów umieszczonych w Las Campanas Observatory w Chile.

Kometa C/2004 R2 (ASAS) została zarejestrowana 3 września przez instrument ASAS-3V, który składa się z teleobiektywu 2.8/200mm oraz czułej kamery CCD. Jej jasność w momencie odkrycia była około 100 razy mniejsza od najsłabszych gwiazd widocznych "gołym okiem".

Okazało się, że kometa zbliża się zarówno do Ziemi jak i do Słońca. Najbliżej naszej dziennej gwiazdy C/2004 R2 (ASAS) przejdzie 7 października w odległości tylko 17 mln kilometrów. Niestety, jest to odległość na tyle mała, że kometa najprawdopodobniej nie przeżyje tego spotkania.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.