Czwartek, 28 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Polak odkrył nową planetoidę bliską Ziemi
: 28/09/04 - 13:14:53 przez Admin
 
Polski miłośnik astronomii odkrył nową planetoidę bliską Ziemi - informują strony internetowe Fast Moving Objects Project.

Projekt Spacewatch wykorzystuje dwa teleskopy o średnicach zwierciadła 1.8-metra i 0.9-metra, znajdujące się w obserwatorium na Kitt Peak, leżącym 70 kilometrów od Tuscon w Arizonie. Głównym zadaniem projektu jest poszukiwanie małych ciał Układu Słonecznego przelatujących blisko Ziemi.

Ponieważ projekt generuje ogromne ilości danych, są one szybko udostępniane międzynarodowej społeczności astronomicznej, która mając do nich dostęp, może szukać nowych komet i planetoid. Projekt, który zachęca do takich poszukiwań miłośników astronomii, nazywa się Fast Moving Objects Project (FMO Project).

Jednym z miłośników astronomii, którzy zaangażowali się w prace FMO, jest 25-letni Mariusz Kuczewski z Gdańska. W czwartek internetowy serwis FMO Project poinformował, że Mariusz Kuczewski zarejestrował nowy, nieznany wcześniej obiekt, który uzyskał oznaczenie 2004 ST26. Obiekt przemieszczał się na niebie z prędkością 6 stopni na dobę, co świadczyło o niewielkim dystansie dzielącym go od naszej planety.

Ciało to okazało się planetoidą z grupy Apollo, które przeszło bardzo blisko Ziemi. W nocy z 21 na 22 września dystans dzielący nas od 2004 ST26 wynosił tylko 367 tysięcy kilometrów, a więc nieznacznie mniej niż średnia odległość Księżyca od Ziemi. Planetoida znalazła się jeszcze bliżej Księżyca, bo w odległości tylko 28 tysięcy kilometrów!

2004 ST26 porusza się po mocno rozciągniętej elipsie o mimośrodzie e=0.671, okresie obiegu dookoła Słońca wynoszącym 2.29 lat i nachyleniu do płaszczyzny orbity Ziemi wynoszącym 7.2 stopnia.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.