Piątek, 29 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Rekordowo bliski przelot Toutatis koło Ziemi
: 30/09/04 - 16:35:16 przez Admin
 
W środę planetoida Toutatis przeleciała w rekordowo bliskiej odległości od Ziemi - poinformowały NASA i Jet Propulsion Laboratory (JPL).

Planetoida (4179) Toutatis została odkryta w 1989 roku i okazała się należeć do grupy planetoid przelatujących blisko Ziemi. Jest obiektem wartym ciągłego monitorowania, ponieważ jej orbita jest niestabilna i może być ciałem, które w przyszłości może zagrażać naszej planecie.

Toutatis jest nieregularną bryłą o rozmiarach to 1.92 x 2.29 x 4.60 kilometra.

W środę o godzinie 15:35 Toutatis zbliżyła się do Ziemi na odległość 1.5 miliona kilometrów, czyli tylko 4 razy dalej niż dystans dzielący Ziemię od Księżyca. Jest to największe zbliżenie Toutatis do Ziemi na przestrzeni najbliższych 500 lat.

Jasność planetoidy w momencie największego zbliżenia osiągnie 9 wielkości gwiazdowych, co oznacza, że będzie świecić około 6 razy słabiej niż najsłabsze gwiazdy widoczne gołym okiem. Do jej dostrzeżenia wystarczy więc zwykła lornetka. Niestety, możliwość jej obserwacji w największym zbliżeniu będą mieli tylko obserwatorzy z półkuli południowej.

Podczas zbliżenia Toutatis bardzo szybko przemieszcza się na niebie przemykając jedną minutę łuku w ciągu jednej minuty. W celu śledzenia Toutatis i określenia jej rozmiarów oraz struktury powierzchni, astronomowie zapowiedzieli wykorzystanie największych teleskopów i radioteleskopów na Ziemi.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.