Czwartek, 25 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Misja Cassini - niezwykłe zdjęcia Tytana
: 28/10/04 - 20:07:08 przez Admin
 
Międzyplanetarna sonda Cassini przeleciała we wtorek o godz. 18.45 czasu warszawskiego w pobliżu największego satelity Saturna - Tytana, zbliżając się na odległość 1199 km od jego powierzchni.

Po kilku godzinach przekazała na Ziemię pierwsze, niezwykłe zdjęcia Tytana.

Naukowcy z amerykańskiej agencji NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Włoskiej Agencji Kosmicznej, które razem zaprojektowały i sfinansowały misję, mają nadzieję sprawdzić co znajduje się pod grubą warstwą chmur spowijających Tytana, jedynego znanego satelity w Układzie Słonecznym, który ma własną atmosferę.

Jedna z hipotez zakłada istnienie na Tytanie - który jest większy od planet Plutona i Merkurego - oceanów płynnego metanu i etanu. Wiadomo już, że w atmosferze Tytana znajdują się związki oparte na węglu, będące budulcem żywych komórek. Niektórzy z naukowców nie wykluczają, że w oceanach Tytana może istnieć życie jednak przeważa opinia, iż panują tam zbyt niskie temperatury.

Kosztująca 3,3 mld dol. sonda Cassini przeleci w pobliżu Tytana jeszcze łącznie 45 razy, zbliżając się na odległość 965 km od jego powierzchni.

24 grudnia br. sonda wypuści do atmosfery tego ciała niebieskiego skonstruowany przez europejskich uczonych próbnik Huyghens. Ma on osiąść na powierzchni Tytana, zbadać panujące tam warunki i przesłać informacje na Ziemię.

Sonda wystartowała z Ziemi w 1997 r. i przebyła w drodze do Saturna 3,5 mld km. Projekt Cassini zalicza się do jednego z najdroższych w dotychczasowej eksploracji kosmosu.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.