Piątek, 19 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


UVIS obserwuje Saturna
: 12/11/04 - 21:16:27 przez Admin
 
Pierwsze wyniki zebrane przez spektrometr UVIS umieszczony na pokładzie sondy Cassini zostały zaprezentowane na spotkaniu Division of Planetary Sciences odbywającym się w Louisville w USA.

Pierwsze ważne wyniki uzyskane za pomocą spektrometru ultrafioletowego UVIS, umieszczonego na pokładzie sondy Cassini, zostały zaprezentowane przez Larry'ego Esposito z Laboratory for Atmospheric and Space Physics na 36. konferencji Division of Planetary Sciences odbywającej się w Louisville w dniach 8-12 listopada.

Instrument wykrył dużą zawartość tlenu w ogromnych chmurach lodowo-pyłowych otaczających Saturna. Chmury te zawdzięczają swoje pochodzenie zderzeniom między małymi odłamkami skalnymi poruszającymi się w pierścieniach planety. Te lodowe ziarna oddziałują z pasami radiacyjnymi Saturna uwalniając atomy tlenu. Te z kolei świetnie odbijają światło słoneczne, co czyni je widzialnymi w ultrafiolecie dla spektrometru UVIS.

Dane z UVIS potwierdzają też wcześniejsze przypuszczenie co do pochodzenia małego i odległego księżyca Saturna o nazwie Phoebe. W zasadzie naukowcy są już pewni, że Phoebe jest przybyszem z odległego i zimnego pasa Kuipera.

Spektrometr UVIS zarejestrował też znaczne zwiększenie aktywności zorzowej w okolicach biegunowych planety. Związane to było ze wzrostem prędkości wiatru słonecznego do wartości nawet 400 kilometrów na sekundę. Wiatr ten bombardując cząsteczki wodoru znajdujące się w górnych partiach atmosfery Saturna pobudza je do świecenia, powodując powstawanie efektownych zórz polarnych.

UVIS odkrył też znaczne wahania zawartości lodu wodnego w pierścieniach Saturna. Te fluktuacje są spowodowane osadzaniem się pyłu meteorytowego oraz transferem materii pomiędzy cząstkami tworzącymi pierścienie spowodowanym zderzeniami. Sposób występowania tych fluktuacji sugeruje, że niedawno w pierścieniach doszło do rozerwania kilku małych lodowych księżyców Saturna.

Spektrometr UVIS uzyskał też dane dla największego z 33 księżyców Saturna - Tytana. Zewnętrzne warstwy jego atmosfery świecą intensywnie w ultrafiolecie na skutek bombardowania naładowanymi elektronami atomów azotu oraz innych cząsteczek i jonów.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.