Wtorek, 23 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Sonda kosmiczna SMART-1 weszła na orbitę Księżyca
: 17/11/04 - 14:12:50 przez Admin
 
Pierwsza europejska sonda Smart-1 weszła na orbitę Księżyca - poinformowała we wtorek Europejska Agencja Kosmiczna.

Smart-1 została wystrzelona z Ziemi we wrześniu 2003 r. Na wokółziemskiej orbicie uruchomiła silnik jonowy, który zaczął ją mozolnie - po linii spiralnej - oddalać od Ziemi. Po 332 okrążeniach naszej planety i przemierzeniu 84 mln km przestrzeni kosmicznej wreszcie dotarła do Księżyca. W poniedziałek znalazła się 5 tys. km nad powierzchnią Srebrnego Globu i została przechwycona przez jego grawitację. Smart-1 jeszcze poprawi parametry orbity, stopniowo zacieśni okrążenia wokół Księżyca. Ostatecznie, w lutym 2005 roku, będzie poruszała się po wydłużonej elipsie, przelatując 300 km nad południowym i 3 tys. km nad północnym biegunem globu.

Już w styczniu rozpocznie też obserwacje Księżyca. Wyposażona jest w kamerę wysokiej rodzielczości, spektrometr podczerwieni (do tropienia minerałów na powierzchni), a także spektrometr promieni X (dzięki niemu poznamy skład chemiczny księżycowej skorupy). Badaczy interesuje też, czy na dnie wiecznie zacienionych kraterów w pobliżu bieguna południowego znajdują się pokłady lodu, na co wskazywały radarowe obserwacje prowadzone bezpośrednio z Ziemi oraz pomiary amerykańskich sond Clementine i Lunar Prospector.

Smart-1 jest eksperymentalną sondą, która testuje pionierski rodzaj napędu - silnik jonowy. Energii dostarczają baterie słoneczne. Funkcję paliwa pełni gaz ksenon, którego cząsteczki są najpierw jonizowane, potem przyspieszane przez pole elektryczne i wyrzucane z komory silnika, a siła odrzutu popycha sondę. Siła ciągu jest niewielka, dużo mniejsza niż w tradycyjnych silnikach odrzutowych, które z dysz wyrzucają gorące gazy ze spalanego paliwa. Nie jest w stanie wydźwignąć sondy na ziemską orbitę, ale za to w przestrzeni międzyplanetarnej, gdzie panuje próżnia, taki silnik radzi sobie lepiej. Jest bardziej efektywny. Na kilogramie ksenonu sonda może "zajechać" dalej niż po spaleniu kilograma tradycyjnego paliwa (jony ksenonu są wyrzucane z silnika z dużo większą prędkością niż spaliny). Tyle tylko, że sama podróż trwa dłużej. Smart-1 zużyła tylko 59 kg ksenonu (z zapasu 82 kg, jaki miała na starcie), ale dotarcie do Księżyca zajęło jej ponad rok, podczas gdy astronauci Apollo dolecieli tam w trzy dni.

Smart-1 jest drugą sondą międzyplanetarną z silnikiem jonowym. Pierwszą była amerykańska Deep Space 1 (poleciała w kosmos w październiku 1998 r. na spotkanie komety Borelly). Pionierska technologia sprawdziła się na tyle dobrze, że Europejska Agencja Kosmiczna zamierza wyposażyć w silnik jonowy swe kolejne sondy - m.in. BepiColombo (poleci do Merkurego), Solar Orbiter (będzie badać Słońce) czy LISA (ma wykrywać fale grawitacyjne).

Więcej w internecie:

http://www.esa.int/export/SPECIALS/SMART-1/index.html

http://astro.zeto.czest.pl/sondy/smart1.htm

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.