Czwartek, 28 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Mała planetoida o włos od Ziemi!
: 23/12/04 - 12:21:25 przez Admin
 
W niedzielę wieczorem planetoida 2004 YD5 minęła Ziemię w odległości zaledwie 34 tys. kilometrów. To tylko 2 tys. km dalej niż odległość orbity geostacjonarnej - poinformował wczorajszy Minor Planet Electronic Circular.

Cztery godziny po przelocie planetoidę wypatrzyli astronomowie z amerykańskiego obserwatorium na Kitt Peak w Arizonie. Wykorzystali teleskop SpaceWatch o średnicy 0,9 m.

Przelot można było zaobserwować nad Afryką, południową Europą i zachodnią Azją.

"Odległość przelotu od Ziemi, około 34 tys. km, jest bardzo mała - zważywszy, że orbita geostacjonarna, gdzie krąży większość satelitów telekomunikacyjnych, znajduje się w odległości 36 tys. km od Ziemi" - powiedział dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Elektroniczny biuletyn Minor Planet Electronic Circular (MPEC), wydawany przez Komisję 20 Międzynarodowej Unii Astronomicznej, jest poświęcony małym ciałom Układu Słonecznego. Zawiera głównie najświeższe obserwacje tych ciał, elementy ich orbit, a także efemerydy.

Wczorajszy MPEC podał informację zawierającą elementy orbity i efemerydę nowoodkrytej planetoidy, która uzyskała oznaczenie 2004 YD5. Wynika z nich, że obiekt ten porusza się po mocno eliptycznej orbicie o wielkiej półosi wynoszącej 2.27 jednostki astronomicznej (1 j.a., wynosząca 149.6 miliona kilometrów, jest średnią odległością dzielącą Ziemię od Słońca), nachylonej do orbity Ziemi pod kątem 3.6 stopnia i okresie obiegu dookoła Słońca wynoszącym 3.43 roku.

Elementy te wskazują na to, że obiekt ten dnia 19 grudnia o godzinie 21:38 naszego czasu przemknął tylko 34.4 tysiące kilometrów od Ziemi! Zważywszy, że średni dystans dzielący Ziemię od Księżyca to 384 tysiące kilometrów, 2004 YD5 znalazła się ponad 11 razy bliżej Ziemi niż Srebrny Glob.

Jasność absolutna 2004 YD5 wynosi tylko 29.3 wielkości gwiazdowych. Świadczy to o tym, że obiekt ten ma średnicę co najwyżej kilkudziesięciu metrów. Gdyby zderzył się z Ziemią spowodowałby najprawdopodobniej piękny i bardzo jasny bolid, który w całości spłonąłby w naszej atmosferze.

Obecnie 2004 YD5 znajduje się już w odległości 6 milionów kilometrów od Ziemi i cały czas się od niej oddala. Nadal jest jednak w zasięgu dużych teleskopów, które mogą śledzić jego trasę na tle gwiazdozbioru Byka.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.