Wtorek, 23 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Kiedy wybuchną wulkany na Marsie?
: 23/12/04 - 12:23:45 przez Admin
 
Olbrzymie wulkany na Marsie, które wydawały się wygasłe od setek milionów lat - mogą się jeszcze przebudzić!

Sonda Mars Express natrafiła na ślady świeżej wulkanicznej aktywności sprzed ledwie dwóch milionów lat, kiedy na Ziemi stawiali swe kroki pierwsi praludzie - donoszą badacze w dzisiejszym "Nature".

Czerwona Planeta posiada najbardziej okazałe stożki wulkaniczne w Układzie Słonecznym. Najwyższy z nich - Olympus Mons - wznosi się na wysokość 24 km, a więc trzy razy wyżej niż nasz Mount Everest.

Na zdjęciach europejskiej sondy (pokazujących szczegóły o rozmiarach ledwie 10 metrów) badacze przyjrzeli się warstwom lawy, jakie pokrywają wulkaniczne zbocza. Ich wiek oceniali na podstawie liczby kraterów po meteorytach, które od wieków uderzały w planetę. Starsze są gęściej podziobane, młodsze - zostały pokryte i wygładzone przez świeżą lawę.

Okazuje się, że marsjańskie wulkany były aktywne niemal przez całe dzieje planety. Dymiły i spływały lawą przez ostatnie trzy miliardy lat. Obecny swój kształt kaldera Olympus Mons (jak i innych wielkich wulkanów z wyżyny Tharsis) przybrały jakieś 100-150 mln lat temu, ale najświeższe ślady lawy pochodzą sprzed 25 mln i 2 mln lat. Dlatego uczeni sugerują w "Nature", że wulkany mogą być wciąż czynne.

Na Ziemi typowy czas życia wulkanu - od chwili narodzin, poprzez okresy erupcji aż po całkowite wygaśnięcie - trwa nie dłużej niż kilka milionów lat, a więc jest ponad sto razy krótszy niż na Marsie.

Wulkaniczna działalność drzemiąca pod skorupą Marsa może być źródłem metanu, który niedawno odkryto w atmosferze planety. Podskórne oazy ciepła byłyby też doskonałą niszą, w której mogłoby przetrwać do dziś życie, jeśli kiedykolwiek narodziło się na Czerwonej Planecie.

Rys. Krater wulkanu Olympus Mons: 100 km średnicy, 3 km głębokości. Ten stożek wulkaniczny jest uznawany za najwyższą górę w Układzie Słonecznym. Wznosi się ponad 25 km nad powierzchnię Marsa, u podstawy ma 600 km średnicy.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.