Sobota, 20 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Nowe zjawiska w atmosferze Tytana
: 26/12/04 - 11:26:20 przez Admin
 
Nowe zjawiska w atmosferze największego księżyca Saturna - Tytana - odkryto za pomocą najsilniejszych teleskopów naziemnych wyposażonych w systemy optyki adaptatywnej - informuje styczniowy numer czasopisma "Astrophysical Journal".

Tytan był obserwowany za pomocą ogromnych teleskopów Gemini North i Keck II, znajdujących się na górze Mauna Kea na Hawajach. Pierwszy z nich ma zwierciadło o średnicy ponad 8 metrów, a drugi aż 10 metrów. Oba instrumenty są wyposażone w systemy optyki adaptatywnej, pozwalające w znacznym stopniu niwelować wpływ turbulencji atmosferycznych, a przez to osiągać wyniki porównywalne lub nawet lepsze niż Teleskop Kosmiczny Hubble'a (HST). Nie bez znaczenia jest też miejsce obserwacji, które znajduje się na wysokości ponad 4 kilometrów nad poziomem morza, przez co najbardziej gęste, zanieczyszczone i niestabilne warstwy atmosfery znajdują się znacznie poniżej teleskopów.

Obserwacje przeprowadzone w okresie kwiecień-wrzesień bieżącego roku pokazały bardzo wyraźne i gęste chmury przemieszczające się w średnich szerokościach, mniej więcej w połowie odległości pomiędzy równikiem a biegunami Tytana. Dotychczas tak wyraźne zjawiska obserwowano tylko w okolicach południowego bieguna tego księżyca.

Naukowcy nie znają, jak na razie, dokładnych przyczyn ich powstania, lecz sugerują kilka najbardziej prawdopodobnych mechanizmów. Możliwe, że źródłem tych zjawisk atmosferycznych jest powierzchnia Tytana, a w szczególności metanowe gejzery, które wybuchając, mogą znacznie ogrzewać atmosferę. Chmury mogą też powstawać na skutek "wulkanicznej" działalności księżyca, polegającej na wyrzucaniu do atmosfery zmrożonych związków chemicznych. Kolejny prawdopodobny mechanizm to sezonowe zmiany globalnych wiatrów, które krążą w górnych warstwach atmosfery.

Naukowcy mają nadzieję, że bardziej szczegółowe odpowiedzi uda się uzyskać w styczniu 2005 roku, kiedy to w atmosferę Tytana wejdzie próbnik Huygens.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.