Sobota, 27 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


W piątek lądowanie próbnika Huygens na Tytanie
: 11/01/05 - 16:36:03 przez Admin
 
Misja Cassini/Huygens, której celem jest zbadanie Saturna i jego księżyców, wchodzi w decydującą fazę.

W piątek na powierzchni największego księżyca, Tytana, osiądzie próbnik Huygens z polskim urządzeniem - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Centrum Badań Kosmicznych (CBK) PAN jego dyrektor prof. Zbigniew Kłos.

"Skoro rozpoczęliśmy już badania Układu Słonecznego, musimy zbadać jego największe planety. Drugą pod względem wielkości planetą naszego układu jest właśnie Saturn. Intryguje on człowieka ze względu na obecność zagadkowych pierścieni" - mówił dr Krzysztof Ziołkowski z CBK PAN.

Jak przypomniał, badania tej planety i jej księżyców są obiektem zainteresowania misji Cassini/Huygens, realizowanej przez Amerykańską Agencję Kosmiczną Nasa, Europejską Agencję Kosmiczną i Włoską Agencję Kosmiczną.

Sonda Cassini leciała ku Saturnowi około siedmiu lat. W piątek na powierzchni jego księżyca, Tytana, osiądzie próbnik Huygens. Przelot próbnika przez atmosferę potrwa około 2,5 godziny. Łączność z Ziemią może być utrzymana jeszcze przez 15-30 minut po wylądowaniu. W tym czasie urządzenia próbnika mają przeprowadzić wszystkie zaplanowane pomiary.

Na pokładzie Huygensa znajduje się urządzenie zaprojektowane i zbudowane w CBK PAN. "Nasz czujnik jest bardzo mały, waży zaledwie 75 gramów" - podkreślił inż. Jerzy Gregorczuk z CBK PAN. Jak wyjaśnił, czujnik ma badać jeden z parametrów fizycznych, bardzo ważny dla interpretacji zjawisk zachodzących na Tytanie: temperaturę i przewodność cieplną. Pozwoli to m.in. określić budowę i gęstość badanej materii.

"Na razie instrument jest bardzo sprawny. Jeśli tak będzie do końca misji, otrzymamy bardzo ciekawe wyniki" - powiedział Gregorczuk.

"Jest to chyba ostatnia z globalnych, ogromnych misji kosmicznych. Jest to też jedna z ciekawszych misji, ze względu na badanie Tytana, jedynego księżyca w Układzie Słonecznym posiadającego atmosferę" - zaznaczył dr Ziołkowski.

"Najciekawsze będzie dotknięcie powierzchni Tytana" - ocenił prof. Kłos.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.