Wtorek, 6 Czerwiec 2023 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Sonda zajrzy do wnętrza komety
: 11/01/05 - 16:36:38 przez Admin
 
W środę z przylądka Canaveral wystartuje rakieta Boeing Delta 2 z sondą Deep Impact na pokładzie. Głównym zadaniem sondy będzie wybicie krateru na powierzchni jądra komety Tempel 1 i "zajrzenie" do jego wnętrza - informuje NASA.

Misja Deep Impact należy do serii misji NASA o nazwie Discovery, zawierających tanie i niewielkie, lecz mocno wyspecjalizowane sondy kosmiczne.

Misja miała pierwotnie rozpocząć się 30 grudnia 2004 r., lecz kilka dni przed tą datą NASA przesunęła termin startu na 12 stycznia. Jeśli nic się nie wydarzy, sonda wystartuje tego dnia o godzinie 19.47 naszego czasu i rozpocznie swoją sześciomiesięczną podróż do komety Tempel 1.

Po przebyciu 431 mln km sonda wystrzeli w kierunku komety pocisk o wadze 370 kg. Dnia 4 lipca 2005 r. pocisk ten uderzy w jądro komety z prędkością 37 tys. kilometrów na godzinę. Naukowcy spodziewają się, że uderzenie wybije w komecie krater szeroki na 120 i głęboki na 25 metrów. Eksplozja będzie równoważna wybuchowi 4.4 tony dynamitu.

Sama sonda będzie wciąż podążać za kometą obserwując zderzenie, powstały krater i zachowanie się wyrzuconej podczas upadku materii. Po zderzeniu Deep Impact zbliży się do jądra komety na odległość tylko 500 km, by jeszcze dokładniej zbadać skutki uderzenia.

Kamery zainstalowane na sondzie będą obserwowały zderzenie, krater i wyrzucone cząstki zarówno w optycznej części widma jak i w podczerwieni.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.