Czwartek, 25 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Marsjański łazik natrafił na meteoryt
: 22/01/05 - 17:02:54 przez Admin
 
Marsjański łazik Opportunity, już prawie rok wędrujący po bezdrożach Czerwonej Planety, natrafił na zbudowany z metalu meteoryt. Jest to pierwszy meteoryt odkryty na obcej planecie.

Meteoryt wielkości piłki do koszykówki zbudowany jest z żelaza i niklu. Znajduje się na równinie Meridiani Planum w pobliżu miejsca, gdzie prawie rok temu wylądował amerykański łazik.

Metalową bryłę zauważono już przed tygodniem. Dopiero jednak teraz, kiedy pojazd podjechał do niej na odległość metra, zeskrobał nieco opiłków i zbadał spektroskopem, potwierdzono, że jest to przybysz z kosmosu. Naukowcy głowią się w tej chwili, czy przypadkiem cała równina, po której porusza się łazik, nie jest usiana meteorytami - znajduje się tam bowiem dużo "kocich łbów", które mogą być dobrymi kandydatami na meteoryty.

Dzięki ustaleniu tego, będzie wiadomo, czy marsjański wiatr naniósł piasek na równinę, czy też ją z niego ogołocił. Być może działo się tutaj to samo, co na Antarktydzie, gdzie topniejący lód odsłania ląd upstrzony meteorytami, które uderzały w Ziemię przed milionami lat. Spod cofającego się lodu wyłania się nawet kilkaset meteorytów rocznie.

Marsjański meteoryt nazwano Heat Shield Rock - na cześć osłony termicznej łazika Opportunity, ponieważ spoczywa on w pobliżu miejsca, gdzie osłona spadła, porzucona przez lądujący pojazd.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.