Piątek, 26 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 3
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Przewidywana trasa Spirita
: 14/01/04 - 13:00:04 przez Admin
 
Znamy już dokładną pozycję łazika Spirit na Marsie na podstawie pomiarów z sondy Mars Odyssey. Wiadomo też mniej więcej, jaką obierze trasę, kiedy w czwartek wreszcie wyruszy na badania. Najpierw podjedzie do pobliskiego krateru, a potem - uda się w stronę gór na dalekim wschodzie.

Okazało się, że Spirit kozłował i toczył się zaledwie 250-300 metrów od chwili pierwszego uderzenia w powierzchnię planety. Spadochron został odcięty na wysokości ledwie 8,5 metra. I z tej wysokości lądownik spadł lotem swobodnym, otoczony poduszkami powietrznymi. Za pierwszym razem odbił się z powrotem na wysokość ponad ośmiu metrów, ale kolejne odbicia były coraz mniejsze. NASA wyliczyła, że zastygł bez ruchu po kolejnych 27 odbiciach.

Gdzie pojedzie Spirit

Dzięki ustaleniu dokładnej pozycji, w której zatrzymał się lądownik, udało się rozpoznać wzgórza i góry widoczne na horyzoncie na zdjęciach Spirita. Wiadomo też, jak są daleko (z perspektywy Spirita trudno było oszacować odległość). Na południu widnieje płaskowyż - odległy o 27 km, na północy - dwa wzgórza (11-13 km), na południowym-zachodzie majaczy samotny wierzchołek (7,5 km). Wszystkie te formacje są zbyt odległe, jak na możliwości łazika. Dużo bliżej znajduje się pasmo gór na wschodzie - odległe o 3-4 km. Ona bardzo kusi badaczy - tam prawdopodobnie poślą Spirita, choć nie wiadomo, czy uda mu się dotrzeć.

Ale zanim łazik podejmie to wyzwanie, najpierw pokręci się w pobliżu miejsca lądowania, wypróbuje swoje przyrządy naukowe na pobliskich skałach. Uda się też do krateru, wypatrzonego na zdjęciach z orbity, który jest odległy o ćwierć kilometra w kierunku północno-wschodnim i ma ok. 200 metrów średnicy. Badacze mają nadzieję, że znajdą wokół krateru sporo skał, wyrzuconych z głębokości 20-30 metrów pod powierzchnią.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.